| Ionuţ_Marius_1997_3WBJ a întrebat:

De o vreme am o probleme enervantă la PC,mai exact la mouse,da două click-uri deși eu apas doar odată.Prima dată mă gandeam că este vina mouse-ului care era cam vechi,am pus altul dar tot așa făcea si aceal era cam vechi. Acum,am cumparat unul nou,in primele saptamani totul părea că s-a rezolvat, dar din păcate iar a luat-o razna. Nu știu ce ar putea fi ...Ma lămurește careva? Dau fundiță big grin. Merci!

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Fa o scanare antivirus tot sistemul.

| LinxCont a răspuns:

Trebuie sa fie de la intrerupatorul din mouse. Eu mi-am pus condensator de 0.1uF in paralel cu intrerupatorul ca facea la fel si la mine, dar e nevoie de ciocan de lipit, aliaj de lipit, condensator...

Curatarea contactelor ar putea fi o solutie:
http://www.youtube.com/watch?v=o02eCWuHmEw

Aici vad ca pune ulei pentru mecanisme fine :) - poate e ok, poate nu, n-am incercat varianta asta. Uleiul ar trebui sa inrautateasca contactul, dar poate chiar asta e solutia ca sa nu faca contact repetat.

http://www.youtube.com/watch?v=-3nmM-q0Jjo

Tot in clipul de mai sus la comentarii vad si o solutie software, folosirea unui script in autohotkey care rulat duce la ignorarea unui click suplimenar intr-un interval de 10milisecunde pentru a preveni dublul click parazit, insa e mai buna o solutie pentru mouse direct, fara folosirea unui soft.

| iwefgOficiall a răspuns:

An meniu la my computer ai folder tools si acolo ai sa dai daca vrei sa se deschida cu 1 click sau 2 verifica.