| Celcestietot a întrebat:

De preferat să îmi răspundă cei care au folosit aplicații de editat videoclipuri (pentru PC). Aș dori să îmi dați numele a cel puțin unei aplicații complet gratuite de editat videoclipuri pentru PC, Windows. Nu vreau sa îmi dați o aplicație care este „free„, dar când să dau export la videoclip, să îmi apară watermark și să îl pot îndepărta doar cumpărând pachetul care îmi permite îndepărtarea acestuia, gen Filmora sau IMovie. Ce vreau eu sa fac cu această aplicație? Pur și simplu să tai niste părți ale unui videoclip.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da' Movie Maker nu-ți mai place?

| Celcestietot explică (pentru Catrice):

Nu mai este disponibil, nu a mai fost updatat de prin 2017. Știam că Movie asta a devenit IMovie. Versiunile de pe internet sunt unele nesigure care pot sa îți aducă malware la pachet tongue.

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai pentru ce vrei tu e bun rolling on the floor

| lpavel a răspuns:

Any Video converter - descarca o versiune mai veche, este gratuita si este foarte buna, ti-o recomand! Versiunile mai noi nu-s gratuite, deci ai grija ce descarci! Bafta!

| PainTech a răspuns:

Ce intelegi tu prin editat?
Taiat clipuri si lipit? Nonliniaritate? Canale multiple?

Cateva bune ar fi :
Lightworks
Openshot
Shotcut

Vezi aici un videoclip care prezinta pe scurt fiecare program de editare video si iti spune si limitarile lui ( engleza ):
https://www.youtube.com/watch?v=TAvyHn1mZs8

Vezi ce ti se potriveste!

| Algo098 a răspuns:

Http://www.openshot.org/ro/

Avidemux e usor de folosit. Se se duce cursorul albastru de pe axa timpului in pozitia dorita, se apasa butonul A din program pentru a marca inceputul bucatii care trebuie taiata, B pentru sfarsitul bucatii, se apasa tasta del si bucata e stearsa din clipul video. La video output si la audio output daca se lasa "Copy", la salvare se copiaza direct bucatile de fisier fara recodare. La Output Format se poate alege mp4, mkv,... Cand se salveaza, daca e selectata o bucata, se salveaza doar acea bucata.
http://fixounet.free.fr/avidemux/
http://www.fosshub.com/Avidemux.html