| alexronaldocr7 a întrebat:

De unde fac si eu rost de un driver pentru placa de sunet.Am reinstalat windowsul si am sters totul din el, nu mai am nimic si acum nu stiu de unde sa iau driver pentru placa de sunet.Am gasit pentru placa video dar nu si pentru sunet.Cine ma poate ajuta, am cautat si pe google am downloadat o gramada si nu sunt bune.Am luat Driver detect un program si zice ca am placa de sunet Fujitsu-Siemens.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Se poate lua orice placă de sunet/video, dar e preferabil să ştiu configuraţia sistemului, ca să fie compatibile.

Dacă-mi spui ce configuraţie are calculatorul tău : procesor, harduri, rami ddr, sistem de operare, placa de bază, etc. ( denumire/tip/serie/număr ) şi ce sumă eşti dispus să plăteşti, am să caut pe net şi am să-ţi recomand ceva bunicel...

Intri în Everest/Computer/Rezumat şi copiezi de acolo datele despre : tip calculator, sistem de operare, Direct X, tip procesor, numele plăcii de bază, cipset, memoria sistemului ( dimm-urile ), video/adaptor video, adaptor audio, unităţi disk ( hardurile HDD, denumirea şi mărimea ).

Eventual să-mi spui şi de la ce magazin preferi să cumperi...

În funcţie de configuraţie şi sumă/lei căutăm ceva bunicel/acceptabil ca şi caracteristici + preţ.

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Trebuie să ştii EXACT denumirea plăcii de sunet, nu doar fabricantul!

Încearcă pe pagina oficială a Fujitsu :
http://www.trx.ro/u.php?u=4722
ORI
http://support.ts.fujitsu.com/com/support/downloads.html

Eu am căutat, dar mi-a scos 9 plăci de sunet - NU ştiu care este a ta...

| alexronaldocr7 explică (pentru bursuc001):

Am luat everest si uite ce scrie la PCI AUDIO: Device Description, Type
Intel 82801DB ICH4 - AC'97 Audio Controller [A-1] PCI

| bursuc001 a răspuns (pentru alexronaldocr7):

Găseşti următorul driver ( Analog Devices AD1981A @ Intel 82801DB ICH4 - AC'97 Audio Controller.exe ) la linkul :
http://www.mediafire.com/? hw531zhfjnb

Găseşti următorul driver ( Intel 82801DB ich4-AC'97 Audio Controller Driver - Realtek AC'97 Driver A4.06 For Windows 98/SE/ME/2000/XP/2003 32/64-bit ) la linkul :

http://www.realtek.com.tw/......Check.aspx

Bifezi căsuţa "I accept to the above" şi dai Next

Selectezi Windows 98Gold/98se/Me/2000/XP/2003(32/64 bits) for Driver only şi apeşi pe UK1 ( ori US1 )

Dacă ai Win 7 sau Vista, atunci selectezi
Vista/Win7 (32/64 bits) Driver only (ZIP file) şi apeşi pe UK1 ( ori US1, 2, 3 )...

| alexronaldocr7 explică (pentru bursuc001):

Am luat al doilea driver ce mi-ai zis tu www.realtek.com.tw am dezarhivat si atat, nu mi-a dat sa instalez nimic.Dar cand intru in Control Panel-Printers and Other Hardware si dau Add Hardware si trimit niste fisiere si dupa imi zice ceva de Windows Sp3 dau X si se restarteaza pc-ul nu ma lasa sa-l fac pana la capat.Am luat si driver ul DRPSU(Driver Pack Solution)si mi-a instalat toate driverele si cand a ajuns la Placa de sunet se blocheaza la 46% si apare iar eroarea cu Windowsul si se reseteaza.Cred ca nu e windowsul bun.

| alexronaldocr7 explică (pentru alexronaldocr7):

Am instalat al doilea driver si la final uite ce zice:The Realtek Ethernet Controller was not found.If Deep Sleep Mode is enabled plug cable.I-am dat space si Finish si s-a instalat.

| alexronaldocr7 explică (pentru bursuc001):

Am instalat ala ce mi-ai dat tu dar tot nu apare volumul in bara nu stiu de ce.

| bursuc001 a răspuns (pentru alexronaldocr7):

În primul rând să-mi spui dacă acum merge sunetul ( şi ce Windows ai, bănuiesc că Win7 ).

| alexronaldocr7 explică (pentru bursuc001):

Am Windows XP Professional Version 2002 SP3.Nu-mi merge nici acum sunetul.Am desfacut PCU-ul si am vrut sa scot placa de sunet am crezut ca poate e deranjata dar placa de sunet nu o vad.Cred ca este incorporata in placa de baza.Dar mai am 3 slot-uri libere pot sa bag intr-unu din cele 3 slot-uri o alta placa de sunet, adica sa imi iau alta noua Intel s-au cum s-o numi ea.Cred ca nu conteaza placa video cand o cumperi.

| bursuc001 a răspuns (pentru alexronaldocr7):

Da, ai placă de sunet încorporată ( sunet "on board" ) - de aceea n-o vezi separat!

POŢI să cumperi o placă de sunet nouă şi o montezi SEPARAT, îi instalezi driverul şi ar trebui să meargă.

Denumirea nu e Intel, sunt alte mărci - acum depinde ce preferinţe ai ( cât de bună să fie ) şi cât eşti dispus să plăteşti - în funcţie de asta alegi un anumit tip...

Sloturile sunt PCI, să fie placă pe slot de acest tip.

| alexronaldocr7 explică (pentru bursuc001):

Aha deci nu conteaza ce placa de sunet iau trebuie doar sa aiba slot PCI.Credeam ca conteaza ce placa iau.Mersi mult!

| alexronaldocr7 explică (pentru bursuc001):

Si placa video conteaza de care iau ca nici aia nu e pe slot nu se vede cred ca e incorporata.Iau tot la fel sa o pun pe sloturile care le am libere adica PCI.

| bursuc001 a răspuns (pentru alexronaldocr7):

Se poate lua orice placă de sunet/video, dar e preferabil să ştiu configuraţia sistemului, ca să fie compatibile.

Dacă-mi spui ce configuraţie are calculatorul tău : procesor, harduri, rami ddr, sistem de operare, placa de bază, etc. ( denumire/tip/serie/număr ) şi ce sumă eşti dispus să plăteşti, am să caut pe net şi am să-ţi recomand ceva bunicel...

Intri în Everest/Computer/Rezumat şi copiezi de acolo datele despre : tip calculator, sistem de operare, Direct X, tip procesor, numele plăcii de bază, cipset, memoria sistemului ( dimm-urile ), video/adaptor video, adaptor audio, unităţi disk ( hardurile HDD, denumirea şi mărimea ).

Eventual să-mi spui şi de la ce magazin preferi să cumperi...

În funcţie de configuraţie şi sumă/lei căutăm ceva bunicel/acceptabil ca şi caracteristici + preţ.

| K0sti a răspuns:

Nu exista placa de sunet Fujitsu.