| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salut de unde pot downloada driverele pentru linux mint 18.3? multumesc ant

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru Linux Mint nu ai nevoie de "drivere" propriu-zise, eventual doar de pachete de completare functii (la unele tipuri de placi video, cum sunt nVidia sau ATI, pentru functiile speciale nestandard).
Linux isi auto-configureaza sistemul in mod diferit de Windows, astfel incat dupa instalarea si update-ul fisierelor iti functioneaza toate device-urile (sunet, retea, camera, scanner etc.) fara probleme.
De asemenea, daca folosesti wine sau alte aplicatii complexe, cand este nevoie de pachete aditionale atunci se descarca si se instaleaza orice este nevoie.

Daca ai o placa video incomplet configurata (de regula placile nVidia), atunci poti instala pachetul suplimentar (3D si alte functii) prin magazinul Linux, la fel ca orice program sau joc aditional. din cateva click-uri.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2CflMLA
Mai documenteaza-te pe aici. Eu am avut noroc. A gasit singur toate driverele chiar daca nu-s drivere proprietar.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Descarca aplicatia 3DP Chip si aceasta aplicatie iti va cauta automat drivelere necesare, tu nu trebuie decat sa o instalezi si sa descarci din aplicatie driverele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Recomandarea ta este eronată! Această aplicație nu este disponibilă în Linux. Iar distribuția Linux nu are nevoie de drivere suplimentare.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sau un alt program DriverIdentifier, care-ti place mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de drivere adiționale în Linux Mint!

Ai placă video integrată sau dedicată? Dacă ai placă dedicată trebuie să selectezi driverul din „Administrator drivere", dacă e integrată nu trebuie să faci nimic acolo.
Pentru audio, rețea nu trebuie să faci nimic suplimentar.