| GoodLuck15 a întrebat:

Salut.
De unde pot stii daca sursa mea imi duce sistemul?
Adica pc-ul se aprinde dar totusi ce „simptome" ar putea avea daca sursa nu duce sistemul si nu in ultimul rand daca nu duce isi da shutdown sau restart sau se arde direct?

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pc-ul se poate restarta singur si se poate inchide singur daca sursa este slaba.
Sursa se poate arde doar daca se intampla sa vina curent mai mare decat poate rezista ea(scrie pe ea la cati volti rezista). In privinta aceasta este bun un ups sau o varianta mai ieftina: http://www.emag.ro/......DJ83S3BBM/

Informatii utilitare: http://mystreet7.com/hardware/probleme-componente-pc.html

| octav005 a răspuns:

Pai ce putere are sursa? cati wati?
ce componente ai pe pc? ai placa video cu alimentare din sursa? ne poti da cateva detalii despre componente?

| GoodLuck15 explică (pentru octav005):

Sursa e de 650w dar nu e sursa de firma e ceva noname dar deocamdata nu mi-a facut probleme totusi imi e cam frica cu ea, deoarece pc-ul meu consuma ceva:
8gb ram
procesor Intel core 2 quad q9550
placa video nVIDIA zotac 770 2gb 256 bit
uneori mai pun si boxele ce au putere de 200w dar nu consuma atat ca altfel nu mi-ar pornii deloc pc-ulaughing
Deci sa schimb sau nu sursa? Se poate incalzii procesorul si din cauza sursei?

| octav005 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Iti duce fara probleme sursa. nu trebuie sa te preocupe asta.

eu am un i5 2500, 8gb ram, placa video nVIDIA gt 730, 2gb, 128 biti. si sursa este de 500w. si nu imi consuma nici 200w.
boxele nu au nici o treaba, boxele au amplificare separata, si se alimenteaza de la priza.
din pc iti iese la sunet foarte putin, vreo 1w.

daca vrei sa vezi cu adevarat cat iti consuma PC-ul. instaleaza programul JOULEMETER si iti arata cat consum ai.
eu cu 4 pagini deschise, inclusiv Youtube rula videoclipuri, imi arata 120w

| GoodLuck15 explică (pentru octav005):

Dar tu ce sursa ai e una de firma sau noname?

| octav005 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Am cumparat din targ, mana a doua, este o sursa de calitate.
este foarte grea. cele usoare sunt slab calitativ.

| GoodLuck15 explică (pentru octav005):

Aaa deci e tot una noname dar frate conteaza ca duce.A mea e de 650w si deocamdata nu am avut probleme de shut-down etc doar ca trebuie sa o curat de praflaughing si na totusi nu zic ca nu sunt bune si cele de firma dar daca tine la ce ai schimba-o nu? Multumesc frumos de ajutor si de program si mie imi arata acum cu 3 pagini deschise inclusiv Youtube 118 watt maxim

| octav005 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Asta este consumul. real. poti sa ai sursa de firma si de 1000w reali, ca tie din sursa iti ia 118w.
la a mea e coolerul cat sursa. cred ca are 120mm.

| GoodLuck15 explică (pentru octav005):

De curiozitate ce temperatura ai tu la acel procesor in full load?

| octav005 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Adica acum, cand ruleaza programe. pai dupa 3 ore, m-am uitat exprea avea core 1 33 grade. core 2 35grade.
intre core diferente de 1 s-au doua grade

| GoodLuck15 explică (pentru octav005):

Ai carcasa cu multe ventilatoare sau cum de ai temperatura asta? In jocuri ajunge pana la 60?

| octav005 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Doua ventilatoare am pe carcasa. unul de 120mm care trage aerul. si unul de 80 care il sufla afara.
sincer nu am nici un joc instalat in pc. doar joc pool pe Facebook.
temperatura la procesor poate este de la coolerul care l-am cumparat. unul de 120mm

| glsLine a răspuns:

Se poate face si ecranul negru, dar nu se stinge din cauza ca nu are putere sursa, o sursa bune e minim 150 lei