| Justusee34 a întrebat:

Deci am contract cu digi la internet pe cablu. Ruterul meu Netis are viteza de 150mbps (2. 4ghz) si vreau unu mai bun.

Eu as inclina in dual band 2. 4ghz 300mbps si 5ghz 867mbps (Ruter Archer C6...)

M-am dus la digi si am intrebat viteza intrentului pe cablu domana de acolo mi-a zis ca e de 100mega (sau 100 megabite nu imi mai aduc aminte in fine asa a pronuntat ) acum prin 100 mega la ce se refera?

Se referea la 100MB/s sau 100mbps?

M-am dus sa vad cat inseamna 100MB/s si a fost fix 800mbps.

Ma gandesc ca nu s-a referit la 100mbps, ruterul mergand cu 150mbps nu?

Ruterul va merge fara proble cu 2. 4ghz 300mbps si 5ghz 800mbps?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai contract la Digi/Rcs i ti dau ei ruter, au rutere bune Huawei, il poti avea in custodie, nu merita sa arunci niste bani pe alte routere ca nu esti firmă nu ai nevoie de trafic mare de net.Este suficient traficul de internet care il oferă Digi.

| sierra1 a răspuns:

Ai mai intrebat de vreo două ori și ți s-a mai răspuns, de ce faci spam?

| gabicoo a răspuns:

Poți schimba router-ul dar mai mult de 90-95 Mbps nu vei primi. Atât dă RDS-ul atât primești! Dacă vrei mai mult trebuie să schimbi abonament-ul, să-ți pui fibră!
Singurul avantaj care ți-l oferă router-ul dual band e că te poți conecta pe bandă de 5 Ghz care e mai liberă. Sau poți face transfer rapid de fișiere între dispozitivele din rețeaua ta locală!

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa arunci Netis, cea mai proasta firma posibila de echipamente de comunicatie

S-A REFERIT LA 100mbps, ISP-urile numai in mbps vorbesc (litere mici, baunds per second, NU Bytes per second)

routerul va merge fara probleme la 100mbps CAT E BANDA DE LA eeRDeeSh (gigi), restul, 300/800 o sa mearga binemercic numai pe reteaua locala daca faci transfere in draci intre calculatoare/telefoane