| DeidaraXR1 a întrebat:

Deci am o problema mare la PC. De obicei merge bine dar cand incerc sa ma uit la un film(pe net. cand ma uit la un film pe PC totul merge bine. netul este de la rds) sau sa joc un joc, in task manager imi sate CPU ussage de la 10% la 100%. E aiurea. Mi-am updatat driverele dar tot nu merge. Acum 1 an jumate o mers bine, dupa care am luat alt PC, si acum am ajuns tot cu asta. Si de o luna imi face figurile astea.
Procesor: Intel Pentium 4 2.80 Ghz
Placa Video: nVidia GeForce FX 5500.
Ah! Si inca ceva: cand ma duc in Device Manager imi apare acel punct de exclamare la RAID Controller.
Am incercat cu Disk Cleanup, Disk Defrag etc. insa tot nu merge.
Va rog ajutati-ma.

15 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Daca ai banda de net mare suna la RDS sa-ti faca un test de viteza si daca nu se rezolva sa trimite niste "meseriasi" sa vada de net, la mine a functionat relativ. Daca iti apare cu semnul intrebarii galben in Device Manager inseamna ca lipseste, cauta driver pentru raid cautand dupa modelul placii de baza sau a laptopului pe net. Programelele de genul clean-up, anti-spyware, malware si alte prosti nu sunt altceva decat niste scule care iti fac pcul sa mearga mai rau decat mergea inainte uneori distrugand chiar sistemul de operare prin eliminarea anumitor fisiere din system32

| DeidaraXR1 explică (pentru Gas):

Bun! Deci trebuie sa caut driver pentru RAID. Dar ar putea sa imi afecteza cumva problema mea?

| DeidaraXR1 explică (pentru Gas):

Deci daca iti spun nu ma crezi... Mi-am cautat firma placi de baza cu cpu-z si nu mi-a gaseste. Deci prin urmare nu gasesc nici driverul. O sa sun la cei de la rds cat mai repede posibil.

| Gas a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Daca ai windows 7 da click pe bunotul de start si scrie cmd, intra pe cmd-ul care ti-l gaseste si in fereastra de dos ce ti s-a deschis scrie systeminfo si da enter, asteapta putin si pe urma arunca o privire la System Model, acolo trebuie sa ai scris modelul placii de baza.

| DeidaraXR1 explică (pentru Gas):

Iti multumesc foarte mult dar eu am windows xp.

| Gas a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Start/Run scrie cmd da enter si pe urma scrie in fereastra de dos winmsd si da enter gasesti acolo la fel la System model modelul placii de baza

| Gas a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Daca nici asa nu reusesti descarca asta http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml si ruleazal si o sa afli tot ce se poate despre sistemul tau.

| DeidaraXR1 explică (pentru Gas):

Am facut asa si am gasit. Am cautat si am gasit driverul dar nu prea imi dau seama cum sa il instalez. Am incercat eu sa fac ceva: m-am dus in device manager si acolo la raid controller am dat reinstall driver si am ales folderul in care aveam fisierele trase de pe internet. E bine asa sau trebuie sa fac altfel?

| Gas a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Daca ii executabil ruleazal pur si simplu daca fisierul ii zip sau rar dezarhiveazal cu winrar si ruleaza setupul din arhiva dezarhivata

| DeidaraXR1 explică (pentru Gas):

Nu este asa dar am sa caut executabil, dar daca voi reusi ma va scoate din problema? uite sa vorbim mai mult contacteaza-ma pe george.robert98@yahoo.com

| DeidaraXR1 explică (pentru Gas):

Am reusit sa fac aia de la raid controller dar nu a schimbat nimic! Is la capatul nervilor.
De ce nu pot vedea un film normal pe net?

| Gas a răspuns:

Fa un test de viteza pe http://www.speedtest.net/ si vezi daca corespunde cu ce ai tu in contract, daca ai abonamentul fiberlink cel mai mare ar trebui sa atingi macar 65-70 Mbps la download si vreo 5Mbps upload, v-a trebui sa suni la rds sa vb cu ei sa-ti testez un pic viteza. Am avut si eu o problema de genul, trebuia sa dau play la un film si sa stau o jumate de ora pana se incarca ca sa pot sa-l vad fara intreruperi.

| DeidaraXR1 explică (pentru Gas):

Dar mie mie se incarca insa imi merge in reluare chiar daca e incarcat tot.

| Gas a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Da-mi un link sa vad la mine cum se pomporta...sa vad pe ce player ai probleme

| DeidaraXR1 explică (pentru Gas):

Watch/1h87hjxb/ eu ma uit pe alt pc si totul e bine.