| David_Vaduva_1998 a întrebat:

Deci sunt indecis i5 9400Fb 8 GB RAM sau Ryzen 5 2600 16 GB RAM. Pentru Gaming/stream si sa tina măcar pentru 2 3 ani. Veniti cu pro/Contra si pe care l-ati alege voi. Mulțumesc

12 răspunsuri:
| RazvanTaganu a răspuns:

Pentium 4 tot e mai bun, roblocs

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei streaming, deci multitasking intens, Ryzen 5 fara indoiala. Totusi... de ce doar 5 2600? 2600X-ul e doar 700 RON si la mai putin de 60 RON in plus ai Ryzen 7 2700 cu Wraith Max in retail box. Depinde si de preferinte... oricum si orice ai alege, 16 GB de memorie e un musai pentru streaming in 2020.

| lalaura94 a răspuns:

Degeaba mi-am batut capul pana acum aparent. Logic ca Ryzen 5 2600 cu 16gb RAM, daca postezi numai procesorul, pentru ca aparent asta e raspunsul pe care vrei sa-l primesti, dar NU AI PLACA VIDEO. O sa scriu cu litere mari cuvintele importante poate te ajuta, ce GAMING vrei sa faci tu fara PLACA VIDEO. Zici ca vorbesc cu un perete mama. PLACA VIDEO conteaza CEL MAI MULT la GAMING, si tu nu ai PLACA VIDEO. Cu gtx 460 sau r9 280 nici NU PORNESTI jocurile mai noi, si alea din 2014-2015 iti merg sacadat pe low.

Las pe altii sa-ti raspunda, dar toata lumea care nu e absolut incompetenta iti va spune UNDE E PLACA VIDEO CA NU AI PRECIZAT-O.

| lalaura94 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Uita-te in profilul lui la intrebarea precedenta ce placa video vrea sa ataseze la el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lalaura94):

Sa nu exageram, depinde de rezolutie si de joc. Eu cu GTX 750 Ti inca joc majoritatea joacelor noi, avantajul major fiind rezolutia de doar 1280X1024 pe care o are monitorul. In full HD as fi fost mincat, trebuie' sa recunosc, ca am si avut un monitor full HD acum vreo 3-4 ani o perioada.winking Legat de placa video, zicea el ceva de un GTX 1650 la un moment dat, dar ala era sistem facut deja cu totul.

| lalaura94 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

GTX 1650 era bun, venea la pachet cu i5 9400f -ul, ryzen 5 2600 venea la pachet cu gtx 460.

Eu vorbesc strict de full HD, ca nu cred ca mai joaca cineva pe rezolutie mai mica.

| lalaura94 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bate-ti tu capul cu el, o sa renunti imediat, garantez laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lalaura94):

Nu imi mai bat capul. Renunt deja. happy

| David_Vaduva_1998 explică (pentru lalaura94):

De fapt am greșit eu era rx 460 windforce

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, imediat descarc. In alta ordine de idei, ce legatura are cu subiectul de fata?

| Ineys a răspuns:

Https://cpu.userbenchmark.com/......4051vs3955
https://www.youtube.com/watch?v=ng8Wa_jwwx8

Cifrele spun altceva. Nu stiu cat o sa te ajute acele 6 Thread-uri in plus in streaming, dar personal as merge pe Intel. Alaturi de o placa video Nvidia cu ShadowPlay care se zice ca e o metoda mult mai buna de streaming deact cele clasice si care e compatibila cu Youtube si Twitch, eu cred ca esti acoperit si nu e nevoie sa-ti faci griji de 12 Thread-uri. Depinde ce GPU vrei sa-i pui. 16 GB RAM totusi ar cam trebui, dar aia ii poti lua si pe viitor.

| Ineys a răspuns:

Daca tot ce e acolo nu are cumva vreun virus micut ascuns pe undeva e chiar un gest dragut din partea ta. Am vazut niste chestii interesante precum Tor, dar si chestii precum Audacity si nu prea se face legatura. Mai multe informatii esti dragut sa dai? Pentru ce e arhiva asta? Secret Service... nu prea, ca alea le gasesti si pe Google.