| anonim_4396 a întrebat:

Deci vin cu o mare problema. Recent am asamblat un pc cu urmatoarele componente: amd ryzen 5 1400
16 gb hyper x 2400 mhz ddr4
Nvidia gtx 1050 ti 4 gb
Placa Asus ex 320m
Sursa 500wat de la sirtec certificata 80+. Bun deci.
Il pornesc toate componentele primesc curent dar pe monitor nu am semnal video. Nici din placa integrata si nici in asta dedicata. Sa fie sursa?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Din placa video integrata nu prea ai cum sa primesti pentru ca procesorul nu are placa video integrata. Componentele sunt compatibile; sper ca incerci hdmi-ul, sau ce output incerci sa poti avea semnal video? Daca monitorul, cablul functioneaza, si-ti intra curent, incearca sa testezi si cu alta placa video, sau incearca sa-l ponresti fara rami sa vezi cat de "ok" este placa de baza. Daca ai rezolvat intre timp, de curios, ce era? Nici pe bios nu poti da vina pentru ca suporta procesorul. Componentele iti consuma 150-200, pune si 300W, pana la 500, mai e. Daca ti se invarte ceva ventilator, nu prea poti da vina pe sursa. Daca placa video are alimentare, vezi sa fie alimentarea de pusa, la fel si mufa de 4 pini pe placa de baza si cea de 20.

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Nu are nici o treaba sursa scoate putin bareria pentru 5 min dar sa fie inchis si apoi pune bateria la loc, si verifica bine daca ai pus bine mufele de alimentare pe fiecare component conteaza mult...

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Asta se numeste o eroare de sistem incerca prima faza sa scoti bateria apoi sa pui cum ai scos o, incerca sa intri in bios sa vezi daca este recunoscuta de sistem este imposibil sa nu iti intre in bios asta dupa ce scoti bateria. Asa am patit si eu de asta zic, si nu are cum sa nu iti recunoasca placa video. si deci daca se aprinde unitatea insemna ca nu are nici un fel de treaba sursa ca daca era ea nu mai portnea intreg sistem dar verifica.

| Ion-Nicusor_Vlad_N._2000 a răspuns:

Probabil.