| Theseus a întrebat:

Salut
Deci vreau sa imi fac PC-ul pe parti(ma rog, pentru inceput doar sa schimb cateva, ulterior, poate sa le schimb in intregime)...Momentan am asa: procesor Intel Pentium Dual CPU 1.8, 2GB RAM ddr2, palca video integrata, hard 180 GB, restul sunt basic(cam tot PC-ul este dar...)
Momentan vreau sa adaug paca de baza ASROCK H170M PRO4, socket 1151, 4xDDR4, 6xSATA3, mATX, si procesor Intel i3-7100, 3.9GHz, 3MB, BX80677I37100, urmand ca cu RAMii sa ma "descurc"
Intrebarea mea este: fac ceva "bravura" asa?
P.S. ddr-ul nu conteaza decat la memoria RAM nu? sau mai este ceva ce nu stiu

2 răspunsuri:
| Adrian926a a răspuns:

Placa de baza cu socket 1151 suporta doar ddr4 (ram)
placa video nu conteaza dar macar ddr5 sa fie ca ddr3 nu e pentru gaming

| FratelePetarda a răspuns:

Daca vrei sa il folosesti la gaming, ar fi cazul sa il schimbi, dar daca il folosesti la altceva, lasa-l asa