| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Salut, dețin acest laptop (https://altex.ro/......12LUH7021/ Niște sugestii de ram pentru ca laptopul să ruleze în dual channel? Aș dori să am minim 16Gb ram pe el.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ca sa ruleze in Dual Channel, RAM-ul trebuie sa aiba aceeasi frecventa, aceeasi capacitate cu cel existent, si aceeasi latenta CL.
Si bineinteles, acelasi voltaj, dar asta doar la DDR3 constituie o mica problema (exista DDR3 in 3 variante de voltaj: 1.5V, 1.35V si exista memorii care suporta ambele voltaje)

Numele brandului nu conteaza, atata timp cat specificatiile de care spuneam mai sus sunt perfect identice.

RAM-ul pentru DualChannel se vinde in kituri (pachete) de 2 sau 4 placute, tocmai ca sa fii sigur ca toate placile au specificatii identice.

Laptopul tau are DDR4, cu frecventa de 3200MHz.

Deci ai nevoie de o placa de 8GB cu aceasta frecventa, mai trebuie sa ii afli latenta.
Slot liber ai inca unul.

Latenta o afli cu CPU-Z, te uiti in tabul Memory
O sa vezi asa ceva:

https://www.computerbase.de/forum/attachments/aa-jpg.933559/

"Casuta" cu CAS Latency... (deci 15 in cazul din imagine, reprezinta latenta CL)

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca citesti acest review vei afla ca nu suporta decat 8 Gb: https://bit.ly/3GdF7Lf

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Suporta 32 GB, sunt tare curios unde vezi tu 8

8GB e memoria instalata, are inca un slot liber.
Poti pune inca o placa de 8, sau o vinzi pe cea existenta si pui 2 de 16GB.

In plus, cei care au facut prezentarea bat campii cu gratie, sunt tare curios ce editare fac ei cu 8GB RAM.
Poate in ShotCut si 720p, caci programele consacrate abia pornesc cu 8GB.
Si 16GB e cam putin pentru proiecte serioase.

Pana si pretul corelat cu procesorul iti spune automat ca NU are cum sa suporte doar 8GB (pentru ca exista la banii acestia si ultraportabile cu procesoare "de jucarie", (acelea cu frecventa de ~1, 5Ghz si TDP 15W) care suporta doar 16 GB maxim, si nici ca au nevoie de mai mult cu asemenea procesoare).

DAR nu-i cazul de fata, unde exista un monstru de 10750H si ecran de 17, 3 la 120Hz...

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Ma bucur sa fie asa dar unde ai gasit specificatiile ca suporta 32? Nici macar pe pagina Asus nu sunt!

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Https://rog.asus.com/......pareresult

Uite ca sunt chiar si pe site-ul ASUS, oarecum.
Daca inca te intrebi de ce seria nu corespunde in intregime, acest subiect te depaseste cu mult.

Acestea doua pe care le-am gasit pe site-ul Asus sunt in principiu 100% identice cu ce are el, totusi conectica poate sa difere,
au/nu au tastatura iluminata, sau alte mici amanunte, in nici un caz cantitatea de RAM suportata nu difera in cazul aceleiasi serii (G712LU).

Poate sa difere doar cantitatea cu care vine laptopul, adica el are modelul -H7021 ce vine cu o placa de 8GB din fabrica,

si mai exista celelalte variatii ale seriei de final, ce ofera 2 placi de 8GB,
sau alta serie de final ce vine cu 1 placa de 16 GB,
sau alta serie ce ofera 2 placi de 16GB...

Totodata, aceeasi serie de final se aplica si pentru echiparea memoriei de stocare, deci exista si mai multe combinatii cand iei in considerare ca unele vin cu SSD de 256, altele cu 512, altele cu 1TB, altele vin cu SSD + HDD, etc

********************
! Si tot seria de final indica faptul ca laptopul vine/nu vine cu un anumit sistem de operare preinstalat.
De exemplu, cel cumparat de el nu vine cu sistem de operare, iar cele 2 din linkul meu vin cu Windows 10 Home.

*******************

10750H suporta 128 GB DDR4
Asta cred ca stiai deja.
Limitarea de 64 sau 32 GB vine datorita

1) placii de baza folosite. Mai exact unele chipseturi nu suporta 128GB memorie

2) racirii folosite. 128GB s-ar incalzi extrem de mult sub carcasa unui laptop.

3) factorului economic. Se asigura ca peste ~5-6 ani, cand 64 GB vor fi ceva normal pentru un sistem mai high-end, o sa trebuiasca sa cumperi unul nou.
(de fapt si in zilele noastre cam e nevoie de 64 GB RAM pentru editare video 4K cu HDR).

Insa nici in visele tale nu o sa vezi procesor de genul acesta limitat (de placa de baza/producator) la 8GB, si nici la 16.
PENTRU CA ARE NEVOIE, pentru asta scrie pe el "i7 10750H" si nu: i3

Am vazut serii asemanatoare, deci nu G712LU, ci alte variatii, care suporta 64GB RAM, si au acelasi sasiu, acelasi procesor, aceeasi placa video, acelasi SSD, acelasi ecran, etc.
Acestea au cu siguranta o racire diferita, fante de ventilatie mai multe si mai generoase, alte materiale folosite in sistemul de racire, sau/si un alt chipset.

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Da. Ai dreptate!

| salieri84 a răspuns:

Laptopul tau are 8gb RAM. Ai nevoie de inca 8gb, aceeasi frecventa(3200 MHz), pentru a rula in dual channel.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru salieri84):

Teoretic are 3200, laptopul citește doar 2933. De aici și confuzia

| NLS a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

"Teoretic are 3200, laptopul citește doar 2933. De aici și confuzia"

ai activat in BIOS profilul XMP?

Iar daca doresti sa ai mai mult de 16GB, scoti placa existenta, o vinzi,
si cumperi un kit de 2 placute de 16GB fiecare, tot 3200 MHZ, si tot latenta ce o ai acum.

Ai putea cumpara si cu o treapta de latenta mai mica daca iti permiti (cand latenta scade, pretul creste),
dar risti sa nu iti recunoasca RAM-ul, eu am patit.

(cu cat latenta e mai mica, si frecventa mai mare, RAM-ul e mai performant si mai rapid,
insa in ambele cazuri exista probleme, trebuie ca placa de baza sa fie de top, ca sa recunoasca orice...)