| IonutR1 a întrebat:

Detin acest laptop https://www.emag.ro/......DMZXNZBBM/ de aproximativ 1 luna. Dupa ceva timp am observat ca temperaturile sunt foarte ridicate, de aproximativ 97*C si am observat ca are Thermal Throttling, asa ca am facut un Undervoltage de -0. 130V. Dupa aceasta am observat o diferenta majora ca performanta in Cinebench, fara Undervoltage fiind un scor de 2300 iar cu undervoltage am atins 2900. Trebuie sa mentionez ca temperaturile sunt aceleasi. In fine, nu asta este problma. In jocurile Battlefield 1 Multiplayer si putin in Apex Legends am observat ca am mici framedrop-uri de la un fps de 120 cu detalii pe ultra de exemplu, imi scade la 50-60 (Veti zice ca e un fps ok, dar se simte foarte tare pe un monitor de 144HZ si mai ales la o trecere atat de mare) si revine inapoi, mai ales cand sunt explozii (nu exploziile sunt problema fara discutii) In singleplayer nu am avut aceasta problema in cazul lui Battlefiled 1. Am jucat si noul Wolfenstein Youngblood, aparut de 2 zile, iar in el nu am nici o problema, fps-urile fiind de aproximativ 140 in principal sau mai mult. Credeti ca problema ar fi temperaturile ridicate? (Scuze pentru roman, dar chiar nu stiu care e problema ) =))

1 răspuns:
| n1c0t1n333 a răspuns:

Cel mai probabil. Schimba pasta termo-conductoare de la CPU si GPU. De asemenea îți poți cumpăra și un cooling pad.

Temperatura ar trebui sa fie 60 de grade maxim. Nu 90?

Sper că te-am ajutat happy
Multa bafta