| AndreiPJ a întrebat:

Dețin un laptop Lenovo,destul de vechi, e din 2015-2016 si are procesor i3 cu 4Gb Ram DDR3.
As dori sa ii fac un upgrade la ram, sa ii mai pun o plăcuță de 8Gb.L-am desfăcut si am observat ca mai are un loc pentru o plăcuță. Intrebarea mea este daca pot pune o plăcuță de 8 dar sa fie de la o firmă diferita fata de cea pe care o are el? Sa fie la același voltaj, 1.5V si 1600Mhz, dar are ceva daca de exemplu o iau de la kingstom? Si e ok 8gb, sau trebuie tot 4gb?

2 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

In mod normal merge, dar de preferat este sa descarci manualul de utilizare si sa vezi ve iti recomanda producatorul

| NLS a răspuns:

1. In primul rand, e bine ca in afara de aceeasi capacitate (4GB), frecventa (1600MHz) si voltaj (1.5V), sa aiba si aceeasi latenta (CL).
Astfel scapi de o durere de cap.
Se pot aduce ambele la aceeasi latenta din BIOS in caz ca difera, dar pe laptopuri mai greu, ca nu exista atatea optiuni prin BIOS.

2. In al doilea rand, poti pune o placa de 8GB, insa atunci nu vor mai functiona in Dual-Channel, asta insemnand ca pierzi cam 30-poate chiar 35% din performanta RAM-ului.

3. Daca cele 4 caracteristici sunt perfect identice, numele producatorului nu mai conteaza atat de mult.
Insa asigura-te ce am zis mai sus e intocmai : cele doua au aceeasi capacitate, frecventa, latenta si voltaj.

***FOARTE IMPORTANT: verifica DACA ai DDR3 sau DDR3L.
DDR3 lucreaza mereu la 1.5V
DDR3L vine standard cu 1.35V dar poate lucra si la 1.5V.

Pentru a functiona, trebuie ca ambele placute sa corespunda tipului acceptat de placa de baza: ddr3 sau ddr3L

4. Sper sa nu fie problema, avand in vedere ca ai o singura placuta, dar pentru siguranta ta, cauta manualul laptopului pe site-ul producatorului (sau poate l-ai primit in format tiparit) si vezi care e cantitatea maxima de RAM pe care o accepta placa de baza.
Eu banuiesc 99% ca e MACAR 8GB (in 2 placute de 4GB in acest caz, ca de aceea are doua sloturi. Sau poate e 16GB...)