| DaniSL a întrebat:

Detin un telefon marca CUBOT si de cand l-am luat imi tot respinge cardul SD. (Kingston)
Cateodata il accepta si il tine cateva ore bune (maxim 2 zile), iar cateodata doar cateva minute.
Chestia e ca nu pierd datele de pe el!
Mesajul pe care il primesc este: "Card SD eliminat in mod neasteptat"
L-am reformatat de 2 ori, dar degeaba.
Chiar si telefonul l-am reformatat o data, tot in zadar
Nu am incercat sa vad daca telefonul ar face acelasi lucru si cu alt card de memorie, dar ce stiu e ca acest card pe care il am, pus in alt telefon nu are nicio problema, merge ca uns!
Stie careva care e problema si daca se poate face ceva? inlaturand optiunea de a cumpara un alt card SD.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil nu face contact bine cardul in locasul din telefon.
Scoate-l si baga-l inapoi, din nou.
Daca mai face figuri, poti incerca sa introduci o bucata de film foto pe spatele lui (partea opusa a contactelor), sa tina strans mai ferm cartela pe contacte. Daca si atunci mai sunt probleme, atunci ori cartela este defecta, ori slot-ul din telefon trebuie schimbat.

| DaniSL explică (pentru Bula):

Am uitat sa mentionez ca slotul e din acela cu pin!
Telefonul e Cubot x16, e foarte subtire si se incalzeste destul de tare, chiar in zona unde este slotul.
Poate asta o fi cauza!
O sa incerc sa pun ceva sa-l tina strans.
Mersi de raspuns!

1 răspuns: