| Bobrov_Tudor_1971 a întrebat:

Doar o scurta intrebare in legatura cu un ecran LED spart...
Exista vreun program pentru windows care ar putea sa transfere datele de la un telefon spart (adica pur si simplu nu mai pot face nimic cu el,l-am scapat de atatea ori pe jos ca am spart stratul led de sub ecran) pe un PC? Pot porni telefonul (Android) dar nu il pot seta pe un mod in care sa permita transferul de date prin usb la pc. Vreo sugestie? ????
PS: Planuiesc sa imi iau un S9, dar macar daca as reusi sa imi fac un backup la date, ar fi ok

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Metoda ceea mai sigura este sa mergi la un service de telefoane, sa le ceri ajutorul.
Le spui, pur si simplu, sa te ajute la transferarea datelor.
Va trebui sa ai un card de memorie in telefon si/sau un stick de memorie incapator.

Sunt doua alternative de rezolvare:
- fie conectarea provizorie a unui ecran si efectuarea salvarilor in modul traditional
- fie conectarea telefonului defect cu un calculator de a lor si folosirea unui program proprietar de accesare a telefonului, si in asemenea cazuri

Ei iti vor comunica posibilitatile lor si pretul manoperei aferente.
Tu vei putea evalua situatia, iar daca va intelegeti, problema va fi rezolvata.

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai card salvezi datele de pe card, restul daca iti vei lua alt display.

| ziftode a răspuns:

Daca touch-ul mai merge, singura solutie la care ma pot gandi e un cablu hdmi pentru respectivul model de telefon, insa te costa in jur de 100lei, totusi mult mai ieftin decat alt display, iar daca poti sa imprumuti de undeva...

totusi, problema care poate aparea e ca trebuie usb de date setat cat timp nu e connectat la TV prin cablul ala, asa ca cat il tii pe televizor, instaleaza astea: Team Viewer Host si AirDroid, dupa care poti sa intrii pe telefon si fara TV

| Gabriel9707 a răspuns:

Daca iti mai merge touch-ul ai putea sa incerci sa ghicesti pe unde ar aparea mesajul acela care spune sa acorzi incredere dispozitivului conectat prin usb la telefonul tau. Si eu am avut o problema asemanatoare si am reusit sa nimeresc butonul de ok.

| Bobrov_Tudor_1971 explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri, mi-au fost de ajutor, cineva a spus sa incerc sa conectez la pc si sa dau click pe transfer date, dar ma refeream ca pixelii dr SUB ecran sunt sparti, si acum arata doar niste linii de culori sau ceva gen deci nu pot accesa nici macar recovery mode.Pur sis simplu este problema in interior.O sa incerc sa vorbesc cu providerul telefonului si sa vad daca totul va fi bine.winking