| iliesbogdan a întrebat:

Doresc sa asamblez primul meu sistem de gaming. La prima pornire, ce imi va aparea pe monitor si care sunt primele operatiuni care trebuie desfasurate?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Va aparea biosul apoi instalezi windowsul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa asamblare, pe monitor va aparea o consola simpla (ecran negru doar cu un insert)! Dupa asamblare pc-ul tau nu are sistem de operare, adica e Free DOS. Nu ai nimic stocat in el asa ca trebuie sa introduci Windows. Il poti pune pe un stick de pe un alt calculator sau chiar pe un CD. Chiar daca PC-iu e Free DOS va citi unitatea externa si de acolo vin pasii cu intalarea de windows care este relativ simpla. PS: gasesti o gama larga de tutorile pe YouTube foarte detaliate

| Silent3025 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti prostii FreeDOS este un sistem de operare https://ro.wikipedia.org/wiki/FreeDOS

| iliesbogdan explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Stiam eu ca trebuie instalat Windows-ul, dar credeam ca mai trebuie facut ceva!

| RAY a răspuns (pentru iliesbogdan):

Da mai trebuie configurat biosul

| iliesbogdan explică (pentru RAY):

Si asta cum fac? Scuze ca pun intrebari asa cretine, dar nu am ce sa fac...

| Silent3025 a răspuns:

Eu zic sa-i lasi pe altii care se pricep sa faca treaba asta! Tu ma faci sa si rad happy vrei sa asamblezi "primul tau sistem de gaming" dar habar nu ao ce iti apare pe monitor.

| iliesbogdan explică (pentru Silent3025):

De asta am venit sa intreb aici. Imi pare rau ca ti-am rapit din timpul tau pretios cu intrebarea mea "idioata". O zi buna!