| Geani645 a întrebat:

Doresc sa cumpar un telefon dupa AliExpress, dar nu stiu livrarea cat o costa. Prin posta scrie ca este gratis, dar platesc taxe vamale?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca platesti taxe vamale!
In primul rand, telefonul nu este original, indiferent cat iti spun ei ca este, te asigur ca nu este decat o copie foarte buna.
Apoi, la vama romana, platesti taxe pentru tot ce este peste $100.
Una peste alta, pretul telefonului cu tot cu taxe vamale si TVA te ajunge 1 data si jumatate cu tot cu plata vamii si fara garantie.
Eu consider ca nu merita sa cumperi un telefon fake, fara garantie si pe atatia bani.

| mihai69 a răspuns:

Probabil că transportul nu te va costa, dar plătești taxe vamale + TVA.