| Nujjjjjjjjghf a întrebat:

Doresc sa imi achizitionez un laptop si sincer as fi vrut sa astept pentru RTX 3000 care trebuia sa apara in aceasta vara, dar avand in vedere circumstantele si ceea ce se intampla la nivel international, nu cred ca o sa se intample prea curand. Dar recent, am pus ochiul pe acest laptop:

https://www.emag.ro/......DDNK9MMBM/

Specificatiile si raportul calitate pret este efectiv cel mai bun fata de toate laptopurile pe stoc de pana acum (daca ma insel, dati-mi voi altele). Insa am o problema. Dupa cum se vede, are racirea in spate si pe dreapta. Insa are porturile usb doar pe partea stanga, ceea ce m-ar face sa conectez mouseul in partea stanga si sa dau firul dupa laptop pana sa ajunga pe dreapta si asta ar face ca toata caldura degajata de laptop sa se duca pe firul de la mouse, care in timp va pati ceva pana la urma si in plus de asta o sa fie foarte incomod. Ce solutii ati avea pentru a plasa mouseul astfel incat sa nu se incalzeasca firul? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alexandru390 a răspuns:

Salut. Observ că laptopul costă aproape 8000 de lei (7899ron) deci nu ai probleme cu banii. Sunt 2 soluții la care m-am gândit. A doua e cu sacrificiu.

1. Poți să îți iei un mouse fără fir. Poate ai de ăla de gaming cu fir și leduri. Dacă nu găsești un mouse de gaming fără fir va trebui să îți iei unul simplu de birou fără fir. Chiar dacă nu au leduri și alte chestii, sunt la fel de rapide. Depinde de viteza de răspuns. Cu cât mai scump, cu atât mai rapid. Dar până și alea la 16 lei sunt bune. Nu se observa vreo diferență.
Ori suporți cu el așa, să îl dai pe după laptop. Să știi că nu se va întâmpla nimic rău dar știu că e deranjant dar toată lumea cumpără mouse de gaming doar dacă au PC de gaming.

2. Îți recomand să îți iei un calculator în loc de laptop.
Nu știu dacă vrei să ai un dispozitiv portabil sau o bestie sub biroul tău dar asta depinde de nevoile tale. Am găsit pe eMAG un PC de gaming care îți va servi la toate nevoile tale.
În plus pe PC mai ai și niște avantaje. Poți să îți iei ce monitor vrei. Poate peste 2-3 ani vei avea bani de un monitor curbat 4K și vei avea experiente extraordinare.
Poate peste câțiva ani îți vei cumpăra placa aia rtx 2000 de care trebuia să se lanseze sau un alt procesor, ram, ssd.
Pe laptop nu ai 4K, nu poți schimba placa video sau procesorul. Decât ram, ssd sau HDD.

Acesta este PC ul pe care m-am gândit să ți-l iei. Poți să îți iei altul dacă vrei sau să rămâi pe decizia cu laptopul.
https://m.emag.ro/......DXQV7MMBM/

Deci ca să înțelegi

PC Gaming
- Gaming la performante maxime
- 4K gaming
-posibilitatea de a schimba toate componentele
-jucarea pe un ecran mult mai mare.
-etc.

Laptop Gaming
-poți să îl iei unde vrei tu
-mai micuț și portabil
-răspunde la multe nevoi
-etc.

Ce pot să spun. Totul depinde acum de tine.

| Nujjjjjjjjghf explică (pentru Alexandru390):

Multumesc pentru raspuns! Sunt constient de faptul ca un PC este mult superior fata de un laptop, insa modul in care imi organizez timpul si spatiul nu prea imi permite sa stau in acelasi loc mereu, dar voi incerca sa caut o solutie, nu am renuntat nici la varianta de a achizitiona un PC de gaming, insa in ultimul timp nu m-am mai interesat asa de tare.
Am si un mouse cu usb, dar left si right clickul de la el sunt extrem de incomode pentru gaming si nu as putea rezista cu asa ceva. Probabil o sa improvizez cu mouseul pe care l-am cumparat acum 6 luni, in cazul in care o sa imi iau un laptop ( Logitech G403, 12000 DPI, sunt foarte multumit de el din toate punctele de vedere ) deoarece nu vreau sa imi cumpar altul atata timp cat acesta este perfect functionabil. In orice caz, sper sa fac alegerea cea mai buna. Multumesc inca o data pentru raspuns si ai grija de tine, mai ales in perioada asta!

| Alexandru390 a răspuns (pentru Nujjjjjjjjghf):

Și eu îți mulțumesc pentru funda acordată happy Iți urez multă sănătate și să te bucuri de lucruri pe care le ai. THE BEST ACTIVITY IS THE GAMING! Mă bucur că te-am ajutat. laughing

| Alexandru390 a răspuns (pentru Alexandru390):

Emojiul ăla de râs nu trebuia să apară acolo dar nu știu de ce a apărut