| Sebastian_Seby_1996_QYr8 a întrebat:

Salut doresc sa imi cumpar un ssd pentru ca hard diskul meu actual merge foarte greu. dar am gasit un ssd de 120 gb si as dori sa va intreb daca este bun si daca ar merge windows 10 pe el si alte programe sau jocuri si cum sa il configurez dupa ce il montez in pc adica cum sa fac windowsul pe el

Răspuns Câştigător
| Sebastian_Seby_1996_QYr8 explică:

Atunci atata timp cat hdd-ul tau e ti sata, scoti hdd si pui ssd in locul hdd, doar scoti mufele, legi mufele si aia e, instalezi windows. Maxim schimbi in bios ahci daca nu e setat, in rest, ala e.

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://bit.ly/2DNIsRs WD Green cel mai ok raport calitate pret (unul dintre cele mai ok). E bun, ar merge (o sa iti mearga mai repede dar nu iti garanteaza "fps-uri mai mult"). O sa il montezi fizic, in functie de tip m2 il bagi direct, dar cel mai probabil sata, legi mufa de alimentare si de citire/scriere, apoi instalezi Windows si atat http://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY

| Sebastian_Seby_1996_QYr8 explică (pentru CM7YRE):

Adica scot hard diskul iar cablurile ce erau legate la el le scot si le bag in ssd si dupa bag stickul pe care am windowsul si fac?

| CM7YRE a răspuns (pentru Sebastian_Seby_1996_QYr8):

Nu. Legi alte cabluri la ssd, pui ssd-ul in alta mufa sata. Trebuie sa ai cel putin 2 pe placa de baza. Ca sa tii si hdd-ul.

| Sebastian_Seby_1996_QYr8 explică (pentru CM7YRE):

Pai si eu vreau sa scot hdd-ul si sa ramana doar ssdul ai nu stiu cum sa il montez si daca il pot sa pun stick-ul cu windows-ul pe el si sa il fac

| Sebastian_Seby_1996_QYr8 explică (pentru Sebastian_Seby_1996_QYr8):

Atunci atata timp cat hdd-ul tau e ti sata, scoti hdd si pui ssd in locul hdd, doar scoti mufele, legi mufele si aia e, instalezi windows. Maxim schimbi in bios ahci daca nu e setat, in rest, ala e.

| REMiXDJ a răspuns:

Este bun UN SSD de 120gb, daca era putin mai mare la dublu de 250gb era fain. Oricum poti instala pe el Windows 7, 8 sau 10 ce vrei tu.Cum se face acum. Opresti calculatorul, al scoti din priza, si de la hard discul care este in PC ai scoti mufa ce alimentare. Apoi conectezi SSD (alimentare plus cablul de date). Trebuie sa ai un DVD bootabil cu Windows 10 sau 7. Apoi pornesi PC-ul apesi butonul de la unitatea de DVD si pui DVD-dul cu sistemul acolo, si apesi butonul de reset al PC-ulul.O sa iti apara pe ecran, pe ecran negru Press any key si treci la instalarea Windows-lui.Cand este gata, opresti PC-ul, conectezi si gatd discul vechi si totul este ok.Pe Youtube ai tutoriale si de instalare Windows si de modull cum sa conectezi SSD si cum sa faci secventa de boot in Bios.