| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Doresc sa-mi fac upgrade la pc.
Procesorul va fi un i5 sandy bridge
8 GB ram ddr3
GPU - GTX 750ti

Poate gpu-ul merge pe un pci express 2.0? Pana cumpar cealalta placa de baza, sa se potriveasca pe asta
Este de ajuns 330W psu pentru toate astea? Daca nu, care e minimul?

Nu ma intereseaza informatii despre alte componente, am deja in plan acest setup.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| GanduriDeCafea a răspuns:

Daca sursa are 450 W reali atunci ar trebui sa mearga brici. GPU are consum de 60W, hdd maxim 24, restul se încadrează.

6 răspunsuri:
| GanduriDeCafea a răspuns:

Salut GPU functioneaza pe PCI-E 2.0 fara probleme cat despre sursa depinde cât este de buna si daca wattii sunt reali. In orice caz iti recomand sa iti iei o sursa cu protecție pentru a nu avea probleme pe viitor din cauza fluctuatiilor de tensiune.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru GanduriDeCafea):

Ce s-ar intampla daca sursa are mai putin decat trebuie?

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Daca sursa are mai putin decat trebuie atunci este posibil ca pc-ul sa nu afișeze ( nu alimenteaza gpu), isi da restart fara motiv, nu alimenteaza hdd.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru GanduriDeCafea):

Salut din nou
Mi-am cumparat o sursa de 450W, e destul pentru 2 hdd-uri, un gtx 750 ti, un i5 sandy, 8 gb ram, etc?

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Poti sa imi spui si ce model este? Depinde si de model hdd, cu cat este mai mare capacitatea cu atat creste si consumul. Sunt si hdd server mai mici ca spatiu stocare dar au un consum mai mare.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru GanduriDeCafea):

2 hdd-uri de 250GB