| CORE55 a întrebat:

Doresc sa schimb windows si sa imi bag windows 7 ultimate. Am copiat pe o bratara cu card ce era in folder, repornesc pc, apas f11 dau enter pe cd acolo si mi se deschide pc normal, nu se intampla nimic diferit... aveti idee ce are sau ce am gresit poate?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Dacă ai apăsat corect tasta pentru Quick Boot menu si ai selectat boot de pe CD ROM/DVD (acel F11 de care spui)
Posibil ca DVD ul cu kitul de instalare sa nu fi fost creat bootabil, sau poate a fost scris cu erori.

Dar asigura te încă o data ca tasta pentru meniul de boot rapid e F11, apare în primul ecran, imediat după ce pornești pc ul, în partea de jos, împreună cu tasta pentru a intra în BIOS

De ce nu încerci cu un stick și Rufus?

| CORE55 explică (pentru NLS):

Am si un stick dar nu il citeste. trebuie butat

| NLS a răspuns (pentru CORE55):

Kitul tău de Windows e o imagine ISO?
Scrie conținutul imaginii pe stick, folosind progrămelul RUFUS
Și vei avea un stick bootabil la final.
Trebuie sa alegi in interfața programului niște chestii, în funcție de ce fel de BIOS ai tu pe sistemul pe care vrei sa instalezi windowsul.

In primul rand, de la Source alegi calea imaginii ISO.

Apoi alegi MBR pentru BIOS classic, sau GPT daca ai Uefi BIOS
Tot undeva în acel ecran o sa vezi probabil FAT32... acolo trebuie sa schimbi în NTFS
După care poti sa pornești crearea stickului)
Scrie mi dacă nu te descurci.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste si urmareste video-ul de aici: http://bit.ly/2Fr45uF
Apoi citeste si aici: https://rufus.ie/ro_RO.html

| doctorandus a răspuns:

Windows 7 și-a trăit traiul și-a mâncat mălaiul.

| Dennis1993 a răspuns:

Pai tu decât ai copiat. Dar cardul ala trebuie sa fie butabil. Vorbește cu cineva sa îți pună Windows pe stick și sa ți-l facă butabil.
Ar trebuii sa pornească și cu un simplu delete. Eu toate Windows-urile le-am instalat de pe CD