| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dupa ce ai domeniu si un server unde sa pui site, i-l lansezi, iti cere cineva sa pui publicitate pe el, tu accepti, zici un pret, dar trebuie sa platesti TVA dupa suma aia, daca site este pe persoana fizica sau s-a platit asa numitul "TVA", atunci cand ai achizitionat domeniu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Totdeauna vanzatorul aduna TVA-ul, dar doar atunci daca e platitor de TVA inregistrat.
Daca site-ul este al tau, proprietar (persoana fizica) si cineva iti plateste pentru publicitate, atunci tu trebuie sa platesti doar impozitele si taxele aferente sumei primite, ca si la inchirierea unei locuinte.

| avram2403 a răspuns (pentru Bula):

Bine, am inteles, dar daca folosesc Google Adsense, trebuie sa platest TVA?

| Bula a răspuns (pentru avram2403):

Nu.
Daca platesti pentru Google, atunci ei fac nota de plata cu TVA, dar daca ei iti platesc, atunci e ca un salar / colaborare.