| aduadall2 a întrebat:

Salut, dupa ce componenta trebuie sa ma iau sa fie compatibila cu un windows adica pentru placa mea de baza cel mai recent windows este windows 8? Am Lenovo h81m cu processor i3 4360 cu placa video dedicata rx 470 8gb si 8gb ram 1600 mhz, ce windows imi recomandati in afara de 10?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Window 8.1 sau 7 ar merge. De ce ai vrea sa treci la alt Windows cand 10 este foarte bun? Daca merge greu poti sa faci o chestie: sa schimbi HDD-ul cu un SSD. In cel mai rau caz sa treci pe Linux, Ubuntu, etc.

| aduadall2 explică (pentru Salontanul):

Am unul cu windowsul pe el de la Samsung

| aduadall2 explică (pentru Salontanul):

Bine daca spuneti ca windows 10 este perfect pentru mine nu va contrazic. dar pentru configuratia asta. i5 3350p gigabyte h61m-s1 8gb ram 1333 mhz placa video radeon 7470 urmeaza sa fie upgradata si are si ssd pe el am avut windows 8.1 pe el si mergea totu bine am decis sa iai fac upgrade la windows 10 si na problema am instalat minecraftul pentru ca este un joc micut si se descarca repede si am decis sa il testez in el. cu setarile facute frumos aveam 20 fps si pe windows 8.1 atuncea cand l-am instalat pe el nou nout aveam 100-150. si dupa o vreme a inceput si windows 8.1 sa faca figuri intr-o dimineata am decis sa ma joc minecraft si na problema n-am umblat pe la setari sau ceva erau tot alea si 20-40 fps si cand am instalat windows 10 tot asa am instalat minecraftu si tot 20 fps cu setarile alea si m-am uitat pe yt sa caut de la ce ar putea fi si a trebuit sa ma duc in task manager sa caut javaw si sa dau high priority si dupa am avut 100 -150. de la ce ar putea fi. Dupa a doua zi dimineata am decis sa iai bag driverul de la placa video inainte nu il aveam, l-am bagat frumos de pe siteul producatorului a mers si-a dat restart dupa cand sa intre in windows pac problema BLUE SCREEN. si dupa isi dadea restart in continuu si numa blue screenuri de la ce ar putea fi ca sursa e noua placa de baza procesoruu si ramii par inregula ar putea fi placa video? ca nici aia nu arata rau. a apropo cand pornesc pcu fara ramii sau placa video pe placa de baza doar processoru nu se aud beepuri. Spuneti-mi si mie de la ce ar putea fi

| Salontanul a răspuns (pentru aduadall2):

Ar putea fi o defectiune a Windowsului! Il ai pe cel oficial sau este unul luat de pe ici, de colo?

| aduadall2 explică (pentru Salontanul):

Ici colo dar pe sistemul unui prieten nu are treaba

| Flar3 a răspuns:

Windows 10 este total perfect pentru configuratia ta. Totusi daca vrei, treci la Windows 8.1, deoarece Windows 7 nu mai primeste suport de la Microsoft de un an si nu cred ca doresti sa devii mai vulnerabil decat crezi. Cum a zis si @Salontanul, schimb HDD-ul cu un SSD. Recomandarea mea este macar un Kingston daca nu un Samsung.