| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cum stiti Windows xp dispare.Eu inca am instalat windows xp pe pc, si am inteles ca cei care mai continua sa aiba windows xp vor fi supusi unor riscuri.Intrebarea mea este:daca am instalat un antivirus bun (BitDefender Total Security 2014) mai sunt supus acestor riscuri?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Este foarte complicat. Microsoft lanseaza diferite "hotfix"-uri in "windows update" care rezolva bresele de securitate. unii virusi se propaga prin retea si prin site-uri din internet prin aceste brese de securitate. atata timp cat ai un antivirus bun si un firewall bun (in cazul tau le ai pe amandoua pentru ca Bitdefender Total Security dispune de astfel de functii), nu ai de ce sa iti fie frica.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu dispare, numai se dau uptate de securitate, fi fara griji din pc tau nu dispare, referitor la antivirusul tau lui el e foarte bun asa ca nu are importanta ce windows ai

| mihai69 a răspuns:

WinXP nu „dispare" ci nu mai are asigurat suportul tehnic din partea producătorului. De dispărut de pe piață, oricum era mai demult.
Problema utilizatorilor care încă mai au mașini cu acest s.o. va fi în principal aceea a compatibilității cu noile programe (care vor fi scrise doar pentru noile s.o. (Win7 sau 8) și nu vor mai merge pe XP, plus lipsa de suport tehnic din partea producătorilor de hardware - adică dacă de exemplu îți iei o placă TV ultimul răcnet, n-o să o poți folosi pentru că nu vor fi pentru ea drivere de WinXP.
Cât despre viruși, dacă ești prudent și protejat - poți în general să fii liniștit.

| MT2RO a răspuns:

Da, daca ti se strica windows nu il mai gasesti pe piata ca sa-l cumperi