| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Dupa vreo 2-3 ani, m-am hotarat sa reinstalez Windows-ul (7) ca nu se mai putea deja! Am licenta la el! Licenta pe care am folosit-o pana in momentul reinstalarii. Am mai reinstalat windows-ul cu succes in ultimii 10 ani..Am facut greseala sa introduc cheia in timpul instalarii. Acum imi spune "2 days until automatic activation." Da, stiu ca Microsoft nu mai ofera suport pentru 7 ( dar n-are nicio legatura, si cu XP e la fel, dar il pot folosi in continuare) Nu e chip sa bag codul de licenta. CE FAC? Prin telefon nu merge si nici nu am de gand sa platesc zeci de lei pe o convorbire! DOAR AM LICENTA IN REGULA! pe tot rascolit si internetul, nici o rezolvare...
https://imgur.com/2NWsCb5

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai apasat Activate Windows Now?
Ce apare?

| MuCelMic a răspuns (pentru NLS):

Si sunt aproape sigura ca dupa reinstalare, windows-ul mai are nevoie de niste lucruri pentru o functionare corecta dar nu stiu ce...

| NLS a răspuns (pentru MuCelMic):

Daca serialul e original, (cumparat), reinstaleaza inca o data Windowsul, daca nu ai chef sa vorbesti cu suportul Microsoft.

Da, mai e nevoie de drivere pentru video (de pe site-ul nVidia, AMD sau Intel, in functie de placa video),
drivere de sunet si retea probabil (de pe pagina producatorului placii de baza sau a producatorului laptopului
eventual actualizarea driverului pentru chipset
, si poate si de alte chestii, precum drivere pentru USB 3.0, SATA 3.0 (daca sistemul e mai vechi)...

In plus, ai nevoie de drivere pentru periferice (o eventuala imprimanta, camera web, cititor de carduri, casti.
si de program de control daca ai cumva mouse/tastatura de gaming sau alte periferice cu iluminare RGB si posibilitate de setare profiluri, macro-uri, etc)

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai incercat sa... reinstalezi si sa nu bagi codul la instalare?
te-ai gandit ca MF Mircosoft vrea sa ti-o traga si sa iti bage pe gat cumparat de windows 10, asa ca poti sa pui un crack?
te-ai gandit ca daca pui crack, TOTUSI tu ai licenta, chiar daca windows-ul e crack-uit, asa ca nu te poate trage nimeni la raspundere?
si ORICUM, BSA NU verifica licenta Mircosoft, in nici un fel, ci factura cum ca ai cumparat licenta

| mont a răspuns:

Ai incercat sa reintroduci key-ul?

| anonim_4396 explică (pentru mont):

Da. De nenumarate ori. eroare:
https://imgur.com/LNvbzB0

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci incearca momentan cu alt key daca tot nu merge mai ai alternativa de a reinstala/repara windows-ul.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa faci ce arata in linkul de mai jos,
daca nu functioneaza, reinstaleaza Windowsul, si nu il mai activa in etapa de instalare, apoi ai grija sa fie setate corect data, ora, zona...

https://tipsmake.com/......-to-fix-it