| Zinv a întrebat:

Salut.
E mare diferenta intre o placa video rtx 2060 de la Gigabyte cu 2 ventilatoare si una de la Asus cu 3 ventilatoare?
Gigabyte: https://www.emag.ro/......DNWWHKMBM/
Asus: https://www.pcgarage.ro/......6-192-bit/
Problema e ca cea de la Asus nu se mai produce si nu stiu daca merita 800 lei mai mult pentru un ventilator.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

Numarul de ventilatoare nu conteaza, de cele mai multe ori acestea nici nu pornesc, decat daca placa ajunge la o anumita temperatura. Eu am un GTX 1060 de la MSI de 6gb cu 192 de bits si daca fac render cu 100% load abia porneste un ventilator la 26-30%.

Conteaza si airflow-ul din carcasa pana la un anumit punct, dar partea de intake/out-take este putin mai complicat de explicat, oricum nu cred ca o astfel de placa se incinge atat de tare incat sa fie nevoie de 3 ventilatoare, indiferent ce faci cu ea.

Ce iti sugerez este sa te asiguri ca-ti incape in carcasa, daca ai carcasa mica e posibil sa ai probleme cu spatiul din ea.

Diferenta este la frecventa GPU, in rest placile sunt aproape egale.

Răspuns utilizator avertizat