| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, e normal daca la device manager apare si placa mea video dedicata (gtx 1060) cat si cea integrata (Intel hd graphics 4600)?
O poate incurca cumva pe cea dedicata?

4 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

E normal
mai ales ca nu ai placa video dedicata, ci doar integrata
este o umflatura pur comerciala pentru ca oamenii nu stiu ce e aia accelerator grafic, dar stiu ce e aia placa video integrata
mai exact, o placa video este:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Plac%C4%83_video
"O placă video, adaptor video sau placă grafică este un card de expansiune a cărui funcție este de a genera imagini către un monitor."

ori la tine, Nvidia nu face asta, in nici un fel, ci doar proceseaza 3D-ul in jocuri, asa ca se numeste ca e accelerator grafic NU placa video

| ALEXXXL19 a răspuns:

Nu se incurca sunt create in asa fel in cat daca nu poate oferi una Intel resurse va trece automat pe cea dedicata find mai potentiala logic

| AlexAlxAlex explică (pentru ALEXXXL19):

Vazusem niste tutoriale pe ytb, in care tipii de acolo nu aveau decat placa dedicata, si m-am gandit ca asta integrata scade performanta.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Există cpu care n-are gpu interna va fi folosita doar cea dedicata logic nu