| joJO332 a întrebat:

Este bun acest wishlist Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4264366/. Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu arata rau dar schimba 3600-le cu varianta non X. e mai ieftin si performanta e la fel.

incearca sa iei ram 3000 sau 3200.

| JicaContra a răspuns:

NU te zgarci la ssd... nu stiu ce jocuri joci, dar 120G or sa fie prea putini FOARTE REPEDE!
iar pe hdd nu prea merge cu jocurile din ziua de azi, CREDE-MA!

| sawareekh a răspuns:

Carcasa aqirys si nu regreti nimic; 3

| NLS a răspuns (pentru joJO332):

Schimba carcasa cu asta, e PUTIN mai ok, are niste fante pe lateral de ambele parti, sa poata trage mai usor aer.
Vine tot cu 2 ventilatoare, fata-spate, nu pierzi nimic.

https://www.pcgarage.ro/carcase/aqirys/electra/

Sursa e foarte ok.

placa de baza la fel (DAR in comentarii unii zic ca au primit versiunea fara update-ul necesar pentru seria 3000, altii zic ca a venit cu update-ul potrivit. CEL MAI SIGUR, intreba suportul PCG inainte sa cumperi, si pune-i sa te contacteze cand primesc placa de la depozit, inainte sa puna coletul la curier. Placa trebuie sa contina pe cutie Ryzen 3000 series Ready, altfel va trebui sa o trimiti inapoi. )
******* Valabil si pentru alte placi de la alti producatori sau alte modele.
Aceste chipseturi s-au produs initial pentru seria 2000, apoi, candva prin august anul trecut au primit un update care le-a deschis poarta catre procesoarele din seria 3000.
Teoretic, magazinele nu ar mai trebui sa vanda la ora actuala placi fara noul update, mai ales cand comanzi pachet complet cu procesor din seria noua; insa de multe ori se mai intampla erori sau nu le pasa, nu observa, si daca au prin depozit vreun exemplar vechi fara update-ul necesar, exista mici sanse sa te trezesti cu el. ****

SSD-ul merge, desi eu as pune HP, sunt mai rapide.

RAM-ul e cam incet, asa ca nu as investi in 16 GB, as pune acum o placa de 8 dar la 3000MHz ( CL 15 sau CL16) si as adauga una identica peste jumatate de an cand mai strang ceva.

Ryzen au nevoie de frecventa mai mare decat Intel, daca procesorul ar fi fost Intel ar fi fost perfect si 2400MHz.