| rosirtep a întrebat:

Este vreo diferență între imaginea oferită prin cablu(care e transmisă cel mult in format HD) vizualizată pe un TV UHD față de unul Full HD sau chiar HD?
M-ar interesa un TV care să îmi ofere o experiență uimitoare de vizualizare, dar doar pentru vizionarea de zi cu zi. Cel mai probabil nu îmi voi descărca filme UHD și nici ca monitor nu am de gând să îl folosesc.
Așadar ce oferă un UHD? Merită investiția?
Mulțumesc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nici o diferenta! Este ca si cum ai pune un video 4k de pe Youtube pe un laptop care are doar hd ecranul, se vede extrem de clar, dar, doar ce poate suporta acel display, sau transmisia in ce format este.
Deci practic, programele hd, pe un televizor full hd este perfect, uhd, nu face imbunatatiri.

| AstroNoot a răspuns:

Daca e SmartTV, mai mult ca sigur, e ok UHD pentru Youtube, ca poti viziona 4K.La TV nu are nici un sens UHD-ul.