| AlexDorinel a întrebat:

Eu acasă la internet am fibra optica și până la router vine doar fibra nu e wan și mi-am făcut upgrade la 1000mbps și mi-am luat un router normal de 1gb și nu am cum sa-l conectez pentru că eu nu am de unde sa bag mufa wan in el pentru că routerul actual are doar pentru pc mufa lan și că să-l conectez și pe asta nou trebuie sa tin 2 routere +modem pentru TV și arată cam nașpa, ce fac?

P.S:Când am făcut upgrade nu au venit acasă să îmi schimbe ceva, doar a trebuit să plătesc mai mult la facturile următoare

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Router-ul cu intrare UTP nu se poate conecta direct pe fibra optica. Pentru asta este router-ul dat de firma furnizoare de internet.
De obicei, routerele montate de firma au 4 iesiri Lan + wi-fi, eventual si iesire de cablu TV si telefon fix.
Daca ai doar un adaptor la fibra optica, atunci trebuie sa ceri de la furnizor un asemenea router complex (sau folosesti 3-4 aparate, plasate la spatele dulapului sau sub pat etc.).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Solicită asistență tehnică la firma care îți livrează Internet acasă. Probabil că o să îți schimbe routerul.

| doctorandus a răspuns:

Da, iti trebuie cablu de retea (cel putin Cat5e) de la LAN-ul modemului la WAN-ul routerului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai fibra de la ei nu ai cum sa scapi de ONT-ul ala. Stiu ca e nasol, asa am si eu, dar miscarea e cam asa - iesi cu cablu de retea pe portul LAN din ONT si te duci cu el in routerul tau. Ca totul sa fie tzutz, suni la RDS si le zici sa ti-l schimbe in mod BRIDGE - astfel tot ce trebuie configurat vei configura pe routerul tau.

| PainTech a răspuns:

Trebuia sa te gândești până să iei routerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Dacă ești în colaborare cu cei de la RCS-RDS nu ai ce sa faci, e musai ca pe lângă router-ul tău să ai și echipamentul lor. Succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Indiferent de firma, daca ai ONT si iti baga ei fibra pana in casa, trebuie sa ramii si cu ala. Motivul e ca pe piata nu gasesti routere in care sa poti intra cu fibra, simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu știam asta. Mulțumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru putin! Daca zici exact ce model de router ai, te-as putea ajuta cu niste sugestii suplimentare.winking