| Costi21FTW a întrebat:

Eu am inceput sa imi tin pc-ul foarte mult deschis aproape 24/24 in fiecare zi, adica il opresc doar 3-4 ore pe zi. In ceva timp mi se va stica sau va merge foarte greu din cauza asta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am calculator care este oprit (complet) DOAR cand este curatat de praf, adica odata pe an. Asa functioneaza de muuuulti ani.
Totul depinde de:
1. Modelul si destinatia calculatorului
2. Modul de setare (BIOS) si reglajele facute in sistemul de operare pentru perioade de inactivitate
3. Modul de intretinere a software- si a hardware-ului.

Este indicat sa reglam asa:
-In BIOS - mod de gestionarea energiei: automat
- in SO - stingere ecran dupa 15 minute, standby hard disk-uri dupa 30 minute, hibernare sistem: dupa 2-4 ore de inactivitate la sistem.

Astfel PC-ul nu se va uza puternic si se poate folosi in cateva sesiune dupa inactivitate.

Daca avem mai multe hard disk-uri instalate, cu acest regim toate se vor opri din miscare mecanica dupa un jumat de ora de inactivitate si se vor "trezi la miscare" doar in momentul cand sunt apelate (in 2-3 secunde, cat porneste mecanismul).

5 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Orice ce e "viu" va ceda intr-o buna zi. Dacă e un sistem performant, e mai probabil sa ti-l frece praful adunat in cativa anisori, dar la fel de bine poate ceda si o piesă importanta, Un procesor, o sursă etc.

| Superior a răspuns:

Daca temperaturile sunt decente, calculatorul respectiv are o sursa capabila si nu sunt fluctuatii de curent prea dese poate sta si o suta de ani.

| chieslan466 a răspuns:

Daca il folosesti pentru jocuri cu multe cerinte se v-a strica intr-o zi. Daca il folosesti sa stai pe internet / pentru jocuri fara cerinte mari / aplicatii ce nu necesita multe nu se va strica asa usor.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Poti sa-l tii asa pana crapa procesorul si hard disku in el

| MajinVegeta a răspuns:

Cred ca ceea ce conteaza este sa il mai cureti de praf din cand in cand.