| Jackster a întrebat:

Eu am internet prin router de la Romtelecom si pentru a avea net si pe calculator, folosesc un adaptor wireless de la Cnet (firma no-name...). Am un calculator pe care-l pun pe birou si in fata avea un slot Hi-speed USB 2.0 (deci nu unul normal).
Astazi mi-a venit un calculator nou pe care l-am comandat, n-are loc pe birou, deci il tin jos. Am bagat adaptorul (intr-un slot hispeed 2.0 USB care este IN SPATELE calculatorului), l-am instalat si am inceput sa-mi re-downloadez jocurile de pe STEAM. Tin sa precizez ca pe celalalt calculator aveam vreo 1.2 MBps viteza, acum am doar 200 KBps.
Cum am mai spus, adaptorul este bagat in spatele calculatorului, si imi apare ca are un semnal foarte slab (50 - 60 %). Singura solutie a fost sa bag un HUB USB (de la TVR laughing ) in slotul hi-speed USB 2.0 si dupa aia sa bag in el adaptorul, astfel va avea un semna mai bun. (si chiar a avut, 70 - 85 %). Dar imi apare cand il bag in hub ca poate lucra mai rapid daca il conectez intr-un slot 2.0 hi-speed, deci nu lucreza la capacitate maxima. (avand in vedere ca hub-ul are doar sloturi normale 2.0 de USB).
Deci e un cerc vicios, ce imi recomandati sa fac? Sa-mi iau un nou adaptor mai bun? Sa-mi iau un nou hub?

Tin sa precizez ca imi este imposibil sa conectez routerul direct la calculator si ca folosesc o retea WPA. Ar fi mai bine daca as fi conectat la una WEP?

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| puscahoreangaion a răspuns:

Vezi ca pe spatele routerului daca este romtelecom srie si wpa si wep, incearcale pe amandoua! bafta