| terminator_7004 a întrebat:

eu am monitor de 17 inch si filmele 1080p nu se vad pe tot ecranu doar la mijloc. Daca iau un monitor full hd de 22 sau 24 inch atunci filmele se vor vedea pe tot ecranu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul ține de aspect. Probabil tu ai monitor clasic cu aspect 4:3 (mai pătrățos), filmele respective au aspect wide (lat, dreptunghiular), adică 16:9, sau cinema, adică 21:9. Pe piață nu găsești decât monitoare cu aspect wide, doar câteva TV-uri uriașe au aspect cinema și alea se pot număra pe degete.
Caută un monitor cu 16:9 (adică rezoluție 1920x1080). Nu contează diagonala, majoritatea filmelor se vor vedea pe tot ecranul, cu exceptia celor cinema, care vor avea totuși dungi negre (dar mult, mult mai mici decât ai acum).
Nu lua monitor cu aspect clasic wide (16:10, adică rezoluții gen 1680x1050, 1920x1200, etc) - vei avea dungi la absolut orice film.

1 răspuns:
| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Filmele 1080x760(sau ceva de genu) sunt facute sa fie vazute doar in mijlocul ecranului big grin
Baftawinking