| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Eu am un laptop Lenovo.
Windows 10 PRO
SSD 480GB
HDD 1TB
8GB RAM
Procesor AMD-A8
Placă Video AMD Radeon R5

Și am întâmpinat o problemă pe el. Asta s-a mai întâmplat odată acum 1 an și prin o reinstalare de Windows totul a revenit la normal.
Ieri am instalat o aplicație din Microsoft Store, pe nume Translucent TB și a mers totul perfect. Am dat un restart și la pornire, ca de obicei a apărut "Lenovo" și se încărca, însă scrie "Preparing Automatic Repair", "Diagnosing your PC". "Automatic Repair nu poate rezvat această problemă".
Am încercat să rezolv problema. Am dat Resetare PC dar nu merge nici opțiunea "Păstrează fișierele" nici cea cu "Șterge totul". Am încercat diferite comenzi în "Comand Prompt" dar nici una nu merge...
Ce as putea face!
Luni am ore online și nu pot să folosesc laptopul ăsta defect. Și nici nu am posibilitatea de a reinstala Windows-ul.

AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Dacă fișierele sistemului de operare sunt corupte nu o să meargă fara dvd de instalare.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

DOAR o nouă instalare te scoate din impas!

| PainTech a răspuns:

In majoritatea cazurilor poți încerca să repari folosind command prompt-ul de pe DVD-ul de instalare a sistemului de operare.

Totuși dacă nu ai nevoie de datele de pe el poți direct sa ii dai o reinstalare de Windows, e mai simplu și ai garanția că merge.

Și problema respectivă nu cred că are legătură cu aplicația instalată, de cele mai multe ori e din cauza unei închideri forțate sau a unei coruperi de date.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Am date importante pe el. Și am apăsat pe "Reset this PC" apoi pe "Keep my files" și nu a mers... Si după am încercat să dau și pe "Reset this PC" → "Delete everything" și tot nu merge...
Orice aș încerca zice că nu se poate finaliza această acțiune!

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Chiar nu știu ce să mă fac... Poate îl duc la service

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă fișierele sistemului de operare sunt corupte nu o să meargă fara dvd de instalare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand se deschide apasa de multe ori esc f1 f2 sau ce iti zice sa intrii in bios. Cauti la boot si scoti tot sau vezi daca face ceva cu alte setari. Probabil e fútuta ierarhia fisierelor din cauza aplicatiei neoptimizate pentru laptop. Asa am facut si eu cu commandos 3 mi-a distrus laptop-u si habar nu am cum chiar daca ma pricep la calculatoare

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfat.
Și eu mă pricep extrem de bine la Tehnologie... Dar laptopul ăsta întrece orice limite...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu merge... Nimic nimic?