| DxDark12345 a întrebat:

eu am un pc destul de pff si m-am gandit ca tot sunt sarbatorile sa mi-l fac mai bun si am componentele astea:
procesor:AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5200+ 2.70 GHz
am 2gb ram si
placa video:ATI Radeon HD 4650 (Microsoft Corporation WDDM 1.1) si mai am si: 1791 MB Total available graphics memory
si pe care ar trebui sa inlocuies cu cv mai bun? 1.procesorul,2.ramii,3.placa video?
dau funda pls help me!

Răspuns Câştigător
| QweRty777 a răspuns:

Ar cam trebui schimbate toate daca ai ocazia, nu cu ceva extraordinar dar putin mai bun, momantan optez pentru placa video sa o schimbi

| DxDark12345 explică (pentru QweRty777):

Ok o sa incerc mersi happy

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuia sa spui si denumirea placii de baza. La placile astea mai vechi este o smecherie cu FSB-ul. Acest procesor are FSB 1000 Mhz. Ala s-ar putea sa fie maximul suportat de placa de baza dar poate sa suporte si mai mult.

| DxDark12345 explică (pentru Salontanul):

Ok poftim placa de baza:GA-MA790X-DS4

| Salontanul a răspuns (pentru DxDark12345):

Placa ta de baza suporta procesoare socket AM2+, FSB 2000 si care suporta memorie de pana la 1066 Mhz, de tip AMD Phenom™FX processor/ AMD Phenom™ processor/ AMD Athlon™ 64 FX processor/AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core processor/AMD Athlon™ 64 processor/AMD Sempron™ processor. Cred ca ar fi mai bun asta daca-l gasesti: AMD Phenom II Quad-Core 955 3. 2GHz
La memorie poti folosi ceva (maxim)de genul: inca 2 Gb la frecventa memoriilor ce le ai acum. Ai putea folosi una de 4 Gb la maxim 1066 Mhz daca gaseti undeva. Eu n-am gasit. Nici n-am cautat prea mult ca n-am timp.
La placi video poti folosi doua placi video GDDR2 sau 3 prin procedeul CrossFire. Trebuie doar doua placi video de la AMD. Eu zic sa mergi momentan pe RAM. Daca gasesti macar 2x2 Gb sa poti folosi un Windows pe 64 bit.

| DxDark12345 explică (pentru Salontanul):

Ok thx

| CPAElites a răspuns:

Nu ai ce schimba! Platforma are mai bine de 10 ani...
Ce buget ai?