| GiovanniVDM a întrebat:

Salut, Eu am Windows 7 pe 32 bit si PC-ul meu suporta 64 bit si vreau sa fac update dar vreau sa fac si la Windows 10 le pot face pe amandoua de odata?!

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Poti instala direct windows 10 pe 64. Daca faci update, tot de 32 o sa ai.

8 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Ai asa mult ram de iti trebuie OS pe 64? Nu Pc-ul are 64-bit, ci registrii procesorului sunt mai mari (EAX, EBC, ECX, EDX ..etc pentru 32 si %EAX, %EBX. etc pentru 64), putand indexa mai multa memorie ram. Sunt si alte diferente intre arhitectura 32 si 64. Daca nu ai drivere sau programe care sa necesite doar arhitectura de 64 bit nu vad rostul.

Răspuns utilizator avertizat
| GiovanniVDM explică (pentru danutzu96):

Dar pot face update la 64 bit dar si la Windows 10 simultan sau instalez Windows 10 pe 32 bit si după fac update la 64 bit?!

| GiovanniVDM explică (pentru danutzu96):

Ok, mersi

| danutzu96 a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Poti instala direct windows 10 pe 64. Daca faci update, tot de 32 o sa ai.

| KanezuY a răspuns:

Ce componente ai la PC? De regula ca un pc sa suporte windows de 64 biti, trebuie sa aiba minim un procesor i5.

| GiovanniVDM explică (pentru KanezuY):

Am un i3 pe arhitectura pe 64 bit si am vazut ca si pe i3 merge

| KanezuY a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Va merge in lag probabil.

| Alinuta0ltenia a răspuns:

Se pot pune mai multe sisteme pe un calculator dacă partiționezi hard disckul îm mai multe părți. Pe fiecare parte de disck poți pune un sistem