| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, eu daca am memorie RAM de ddr2, inseamna ca si placa de baza e tot ddr2? Stiu ca daca o placuta de ram e ddr2, nu mai poti pune alta decat daca e ddr2, dar daca o scot pe asta si pun doua placute ddr3 nu sunt compatibile?

2 răspunsuri:
| TsonPing a răspuns:

Daca Placa ta de Baza accepta DDR2 nu ai cum sa ii pui DDR3 pentru ca placutele de RAMI au un anumit loc gold care ii ajuta sa se potriveasca in slot!
Aceasta poza te va face sa intelegi:
https://upload.wikimedia.org/......on.svg.png

| CatalinPorumb a răspuns:

Placa ta de baza accepta doar DDR2, si DDR3 nu se vor potrivi deoarece exista un spatiu pe mijloc care e diferit pozitionat de DDR3 si nu vor intra.