| George12356456 a întrebat:

Galaxy s10 are senzor special pentru deblocarea faciala? Dacă da, cum este? Mi as lua unul, însă nu suport amprenta în ecran și sigur nu o voi folosi. Ofer fundă!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu are senzor, are debocare faciala dar e pe baza de poza, practic iti face o poza si o compara cu aia pe care o are in memorie. Problema cu blocarea asta e ca se deblocheaza si daca cineva pune in fata camerei o poza cu tine deci la capitolul securitate e 0.

Singurele variante sigure de blocare pentru S10 sunt amprenta, codul sau patternul, nu recomand nici eu si nici cei de la Samsung deblocarea faciala (iti zice telefonul cand o setezi ca nu e sigura).

1 răspuns:
| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu ii trebuie senzor pentru asa ceva, deci are. Si cum adica "cum este?" Intri in setări si unde ai optiunea de a seta securitatea pentru blocarea ecranului, iti apare optiunea de deblocare facială. Si de acolo o sa ti se deschidă camera frontala ca sa iti facă o analiza a feței, dar trebuie sa ai grija ce grimasă ai in momentul acela sau daca ai barba sau nu pentru ca e posibil ca la urmatoarele deblocari sa nu te mai recunoască ( in caz ca atunci cand ai setat aveai barba si dupa nu mai ai sau invers ), dar oricum sistemul o sa te mai oblige sa mai adaugi inca o metoda suplimentară de deblocare, gen sa pui o parola sau un cod PIN. Dupa ce ai setat metoda de securitate, cand vrei sa deblochezi telefonul, il indrepti inspre fata ta, apesi pe butonul Power si o sa se deblocheze.