| Edi12679 a întrebat:

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4732286 ce parere aveti? (placa video e temporara, vreau sa fac upgrade peste ceva timp la 2080, de aceea am pus sursa de 700w). Am ceva dubii la placa de baza (gen nu stiu daca isi merita banii). Ce imi recomandati? Pcul o sa il folosesc pentru gaming in mare parte (nu hard gaming, ceva mai casual gen CS:Go, Gta V, etc)

3 răspunsuri:
| SLexuS a răspuns:

Pentru acesti bani nu prea este mare lucru.

In primul rand sursa este prea ieftina si 700w nu prea este necesar, iti ajungea si 600w.

Ramii de la HyperX sunt ok, dar are o frecventa de 2400mhz, tinand cont ca maxim pe placa ta de baza poti baga 2933mhz.

Procesorul acesta il am si eu, cu un cooler stock, isi face treaba destul de bine, dar ti-as recomanda sa te duci pe AMD, deoarece procesoarele de la amd sunt facute pentru multytasking.

Sunt multe lucruri care nu-mi place, asa ca ti-am facut eu un pc.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4733054

In primul rand am pus un ryzen 5 3500x, este asemanator cu i5 10400f pe care l-ai pus si tu, dar mi se pare ca ryzen 5 3500x da randament mai mare in jocuri.

Sursa de 550w de la Seasonic este destul ( chiar si pentru 2080 pe care vrei sa il adaugi ).

Placa video ti-am pus una mai slabuta, nu avea rost sa iti pun una mai buna, deoarece este provizorie, este normal sa iti pun alte componente mai bune, dar pentru gaming este suficient, o sa isi faca treaba pentru gaming, in foarte multe jocuri.

Ti-am adaugat un SSD de 120 de la Kingston pentru windows, si un HDD pentru gaming de 1tb.

Memoria de la Corsair de 16gb de 3200mhz dual channel, o sa iti dea un plus de fps-uri cam cu 10+.

Daca nu iti place ca ti-am bagat amd, poti sa spui si iti fac si pentru Intel.

| Edi12679 explică (pentru SLexuS):

Ok, mersii de raspuns happy dar nu o sa trec pe amd prea curand. Imi poti recomanda o placa de baza pentru Intel ( i5 10400f) tot in banii aia? Eu m-am gandit la MSI MAG B460 TOMAHAWK ( insa nu prea cred ca isi merita banii ) sau Gigabyte B460M AORUS PRO ( dar la fel cred ca nu isi merita banii ) sau Gigabyte B460M D3H ( asta are si plusuri si minusuri de ex. max. 64 gb Ram dual chanele ). Astept si parerea ta!

| SLexuS a răspuns (pentru Edi12679):

Tot sistemul conceput de tine este aiurea, la pretul ala se putea mai bine, am si eu acelasi procesor, i5 10400f, in gaming nu m-a dezamagit, este super, dar daca tot vrei pe i5 10400f, iti voi face si pe Intel, ceva mai bun.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4734170

In primul rand ti-am adaugat o placa de baza ( mai scumpa de cat pentru AMD, si nitel mai slabuta, in pretul asta este cea mai buna, un alt motiv sa faci sistemul pe AMD).

Ramii sunt de la Corsair de 2666mhz ( atata suporta procesorul pe care il doresti de la Intel, maxim 2666mhz ), dual channel de 16gb.

Un ssd de 120gb de la Kingston pentru windows si un hard pentru jocuri de 1tb.

Sursa este aceeasi ca la AMD, de 550w, este o sursa buna, si este suficient.

Procesorul este foarte bun, dar mult mai bun era un sistem pe AMD, poti face o diferenta chiar tu din ce ti-am facut pe AMD si pentru INTEL.

Iar daca mai ai buget, poti adauga si un cooler, pentru ca asta stock o sa ajunga pe la 60 de grade ( cam asa ajunge si pe la mine ) -> https://www.pcgarage.ro/coolere/noctua/nh-d14/