| anonim_4396 a întrebat:

Salut, idei de aparat foto pentru incepatori? Ceva nu f scump daca e … multumesc

Răspuns Câştigător
| blackann a răspuns:

Eu am inceput cu un Fujifilm mirrorless, care pe vremea aia a fost undeva la 1600 RON. Acum vad ca s-au cam scumpit. Momentan am un Canon 80D, nici asta nu e foarte avansat, deja au aparut foaaarte multe si mult mai bune. Dar recomand sa mergi sau daca nu esti in Bucuresti, sa te uiti pe www.f64.ro. Daca mergi la ei, te vor ajuta angajatii cu oriec informatie/sugestie. Daca nu ai posibilitatea sa mergi, ii poti contacta si sigur gasiti ceva impreuna.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cat inseamna exact "nu foarte scump"?

E doar un hobby? Doresti fotografii mai bune in concediu/vacanta?
Cat de importanta e greutatea aparatului?
Doresti sa te perfectionezi si sa investesti mai departe in obiective si accesorii (filtre sau blitz)?

Cam ce ipostaze/obiective doresti sa imortalizezi? (peisaj, arhitectura, portret, foto de produs, foto de interior, etc)

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Pana in 2k lei, il iau sa invat si oricum pe viitor sa ma perfectionez … momentan nu ma intereseaza greutatea etc.

| johnnny123 a răspuns:

Aparatul ar trebui ales în funcție de ce-ți dorești să faci mai departe. Vrei aparatul ca să înveți mai multe despre fotografie și să progresezi, sau te interesează doar un aparat care să fie ușor de folosit?

Dacă vrei să progresezi în fotografie, atunci ți-aș recomanda un DSLR second-hand cu care poți experimenta cu diferite setări și diferite obiective.

Dacă vrei doar să faci poze, atunci orice aparat compact (Canon, Nikon, Sony, fuji etc) este suficient.

| IceRope a răspuns:

Poți începe cu un Nikon D200. Este un model mai vechi, dar încă se ține aproape de modelele noi. Găsești pe net la prețuri decente.

| Zimbabar a răspuns:

Searching for the camera ideas for beginners then just join Gb Whatsapp https://gbfunda.com/gbwhatsapp-download/ group here you will find out many awesome tips for photography.