| anonim_4396 a întrebat:

Ieri la un calculator mai vechi care baraia foarte rau sursa de alimentare m-am gandit sa-l "repar".Am schimbat voltii de la sursa ( de la 230V la 115V) si l-am bagat in priza.A facut o flama puternica si atata tot.L-am desfacut inanuntru, am masurat toate rezistentele si sunt bune, m-am uitat sa vad daca mai functioneaza ventillatorul si functineaza si acum nu mai stiu ce sa fac.Ma puteti ajuta? Se mai poate repara? P.S am pistol de lipit si stiu sa umblu cu priza.

Răspuns Câştigător
| SeReNoo a răspuns:

Salut!
Deci. sa inteleg ca, calculatorul tau nu mai porneste.
Daca desfaci sursa, o sa gasesti o siguranta.
Daca tot zici ca ai pistol de lipit incearca sa lipesti un material care sa faca contact bun.
Daca nu schimbi sursa. Vezi ce piese ai in pc, te documentezi pentru fiecare in parte cat consuma si o sa-ti dai seama de cat iti trebuie sursa.
Sper ca te-am ajutat!

| SeReNoo a răspuns (pentru SeReNoo):

Adaug: Daca tot zici ca ai pistol de lipit incearca sa lipesti un material care sa faca contact bun. -->> este o siguranta care uneste doi poli. pe mijloc este facut din geam care trece prin el un fir subtire care unesc cei 2 poli (din stanga si din dreapta). Dupa ce s-a produs flama, automat acel fir s-a rupt. Iar tu trebuie sa unesti acum cei 2 poli prin exterior cu un pistol de lipit. cere-i ajutor tatalui tau pentru asta!

| StefanTalica a răspuns (pentru SeReNoo):

Multumesc mult pentru ajutor!

| StefanTalica a răspuns (pentru SeReNoo):

Un material fiind fludor nu?

| SeReNoo a răspuns (pentru StefanTalica):

DA! aveam un lapsus big grin merge si cu plumb thinking dar mai prost. laughing
Bafta cu sursa laughing
Si daca nu merge. cumperi alta.
oricum, o sa-ti dai seama daca merge sau nu.
Daca l-ai bagat in priza si nu a sarit in aer o sa mearga. daca o sa faca o flama d'aia frumoasa poti s-o arunci laughing
P.S: nu te descuraja!

| StefanTalica a răspuns (pentru SeReNoo):

L-am bagat in priza si nu a bubuit rolling on the floor dar pc-ul nu s-a aprins...

| StefanTalica a răspuns (pentru StefanTalica):

Problema rezolvata! M-am uitat mai atent si am vazut ca de fapt era neagra o piesa din sticla, iar la capete era din aluminiu, m-am dus si am cumparat alta, iar acum merge...

10 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Trebuie schimbata, in cazul in care nu porneste.

| shannygelu a răspuns:

Bravo ma!

| salutare123 a răspuns:

Ai facut fix ceea ce nu trebuia sa faci, toate prizele din Romania functioneaza la un voltaj de 220/230V, iar cele din America functioneaza la 115V, tu ai schimbat voltajul sursei si s-a ars.
Nu se mai poate repara!

| Wappow a răspuns:

Mai porneste? daca nu inseamna ca e sursa si trebuie schimbata. Funda?