| scosmynnnn a întrebat:

Salut,ieri mi-am bagat internet si televiziune de la digi (rcs rds) si l-am scos pe ala de la upc dar am o problema cu internetul, eu am laptop asa ca sunt pe wifi, mi-am cumparat pachetul ala de 1000mb cu fibra optica insa pe placa de retea imi scrie la speed 72.2 mbps, la upc cand eram imi scria 433. Ce trebuie sa fac sa am viteza maxima? Banuiesc ca sunt niste setari ceva de care nu stiu.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e cazul, iei pur si simplu niste cablu UTP cit mai bun si tragi de la routerul lor la laptop. Au avut dreptate cu fibra, daca se curbeaza prea mult se rupe si de aia trebuie gindite bine traseele si daca se poate cu cablu utp, tragi cablu.

16 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Router-ul il ai la fel sau ai primit altul de la digi?

| scosmynnnn explică (pentru Wr3nch):

Am primit altul de la ei.

| Wr3nch a răspuns (pentru scosmynnnn):

Acolo ti problema. Probabil ai primit unu slabut, care nu pupa mai mult de 100mb default. Tre sa iti cumperi un router gigabit daca vrei viteze mari, si in legi cu cablu de lan gigabit la routerul lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

NU exista asa ceva. Daca iti pui net gigabit, oamenii iti pun un ONT care are gigabit iesirea pe LAN, sa fim seriosi.

| scosmynnnn explică (pentru Wr3nch):

Mersi de raspuns.
Pai nu era normal sa-mi dea direct router calumea cu care sa prind viteza care trebuie? O sa sun la ei, nu mi se pare normal.Adica am contractul care il am, dar trebuie sa-mi cumpar eu un router de mare viteza? laughing

| Wr3nch a răspuns (pentru scosmynnnn):

Ba de e perfect normal daca ai citi contractullaughing) Iti ofera un router gigabit cu 5 lei pe luna dar nu il recomand, il am si nu pup mai mult de 200mb pe speedtest chits ca stau la 20 de cm de el, Mai bine dai bani si iei unul decent plus cablu de calitate.

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da boss, da el vra un gigabit pe wifilaughing Nu pe lan.

| scosmynnnn explică (pentru Wr3nch):

Acu am citit si eu pe net, de la router ar fi problema.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Ah, da, lol, cel mai probabil nu ii duce Gigabit nici laptopul macar. A scris si el intrebarea intr-un mare stil si nici eu nu am cascat ochii mai bine...

| scosmynnnn explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi duce laptopul, stai linistit ca am minimul de cunostinte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru scosmynnnn):

Are SSD si macar un i5 acolo? Plus ca gigabit pe WiFi duce doar daca are WiFi 802.11 ac. Mai e si posibilitatea ca ONT-ul instalat de ei sa nu duca cum trebuie 802.11 ac, nu zic nu. De ce nu pui frumos un cablu de retea pana la laptop si cu asta-basta?

| scosmynnnn explică (pentru GabiDumitrescu):

Laptopul este asta:
https://www.emag.ro/......D6ZP52BBM/

Routerul ala este in camera de alaturi (cam la 4m de laptop), nu au putut sa-mi traga fibra in camera mea deoarece trebuia indoita si ce mai ziceau ei acolo.

| scosmynnnn explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci in mare parte trebuie sa cumpar un alt router care sa-mi duca viteza aia si sa-l conectez la al lor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru scosmynnnn):

Nu e cazul, iei pur si simplu niste cablu UTP cit mai bun si tragi de la routerul lor la laptop. Au avut dreptate cu fibra, daca se curbeaza prea mult se rupe si de aia trebuie gindite bine traseele si daca se poate cu cablu utp, tragi cablu.

| Alverto a răspuns:

Are Alex Cozma (Atenție cad mere) un videoclip despre Digi și "angajații" lor