| CosminSM a întrebat:

Salut,ieri mi-am cumparat un procesor Core 2 Duo E8400 si un cooler master vortez 752 si proc mi-a dat o pasta ca bonus(mie mi s-a parut pasta putina si era si ieftina).Ca in desktop sta 40 de grade si in jocuri 45-50.Sunt bunele gradele? Nu-i bun coolerul,ca inainte aveam un cooler stock, asa aveam gradele si inainte, dar era zgomotos. Poate nu am pus bine coolerul, ca l-am pus greu.E bun coolerul, sau pun o pasta buna din aur cu siringa care m-a costat 20 de lei.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce pasta de aur zici tu laughing
O pasta de calitate din argint 99% e 40-50 lei. Nici nu cred ca exista pasta de aur.
2. Pasta e cel mai probabil buna. Dar vezi daca e montat bine.
3. Nu te astepta totusi la temperaturi mai mici. Deoarece bios-ul controleaza cooler-ul si turiatiile la ventilator dupa temperatura. Asa ca el o sa pastreze cel mai probabil temperaturile alea. Daca dai cooler-ul pe manual sau in 100% o sa vezi ca scade temperatura, dar devine galagios.

| CosminSM explică (pentru sltlp):

Are culoarea aurie, ma. Si 20 de lei la mana a doua a.

| DeyCj a răspuns:

Probabil că te referi la culoarea aurie nu ca ar fi pasta termoconductoare cu aur.Așa ceva nu știu sa existe, dar la comandă în fabrică poți să te alegi cu una cu cristale de aur, dar și prețul va fi pe măsură, evident(de la 300 ron în sus).
Temperaturile sunt în regulă dacă nu depășesc 60 de grade în full load, deși cel mai bun cooler este cel original, mai ales că bănuiesc ca procesorul este pe 775, unde radiatorul se prinde mai cu cântec, în ensul că clemele de fixare pe placa de bază se rup foarte ușor, dacănu îl montezi conform, ăi asta cauzează desprinderea sau un contact inpefect între pasta termoconductoare și radiator=>transfer de căldură deficitar.Succes

| stlucian a răspuns:

Daca in jocuri ai 45-50 e OK.Pasta nu trebuie sa fie multa si se aplica cam cat mai uniform:

https://www.youtube.com/watch?v=LqVbxttFBmY

Cat despre ventilator tu stii cum il setezi.