| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva ce inseamna mai exact acest cod html:?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Charset="UTF-8 arata ce caractere vor fi folosite pe site.
Daca ai un paragraf, nu poti scrie in chineza pana nu adaugi < meta charset="xxxpentru chineza">
UTF-8, este set de caractere universale si are cam toate caracterele posibile, deci afirmatia de mai sus e falsa in cazul folosirii UTF-8.

6 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

HyperText Markup Language este un limbaj de marcare utilizat pentru crearea paginilor web ce pot fi afișate într-un browser (sau navigator). Scopul HTML este mai degrabă prezentarea informațiilor – paragrafe, fonturi, tabele ș.a.m.d.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Eu cred ca a lasat un cod html acolo, dar nu poate aparea in raspuns, s-ar putea.

| uzitarG a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate. Nu stiu de ce nu apare -_-. Incerc sa-l rescriu aici
< meta charset="UTF-8" >

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa, ai dreptate, am inteles gresit happy

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

winking Nu e nimic.

| anonim_4396 explică (pentru uzitarG):

Charset="UTF-8 arata ce caractere vor fi folosite pe site.
Daca ai un paragraf, nu poti scrie in chineza pana nu adaugi < meta charset="xxxpentru chineza">
UTF-8, este set de caractere universale si are cam toate caracterele posibile, deci afirmatia de mai sus e falsa in cazul folosirii UTF-8.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care cod? Sau te referi ce e HTML?
HyperText Markup Language (HTML) este un limbaj de marcare utilizat pentru crearea paginilor web ce pot fi afișate într-un browser (sau navigator).