| Petruu07 a întrebat:

Imi poate recomanda cineva un aparat foto pentru un începător in ale fotografiei? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ca aparat, as merge pe DSLR, mai ales daca ai de gand sa te perfectionezi si sa faci bani din asta.

Canon 4000D, 1150 RON

sau si mai bine

2000D (rezolutie mai mare a ecranului, si 24MP) 1400 RON

Ambele au senzor CMOS in format APS-C (crop), dar pentru inceput e perfect.

Daca vrei sa faci fotografie de nunta la modul serios, trebuie sa investesti mai mult.
Mult mai mult.
Ai nevoie de 2 body-uri (ce te faci daca se strica doamne fereste unicul aparat pe care il ai? crezi ca e suficient sa le dai banii inapoi oamenilor? Iti zic eu ca nu ajunge. Oamenii nu pot gasi pe loc alt fotograf, asa ca daca nu le livrezi produsul finit, e foarte posibil sa te dea in judecata. E fix problema ta cum si de unde faci rost de un aparat inlocuitor).

Ai nevoie de macar 2 obiective fixe (obiectivele cu zoom, mai ales cele cu zoom mare, nu o fera o calitate la fel de buna precum un obiectiv fix).

Nu am experienta in acest domeniu al fotografiei de nunta, dar in principiu sunt valabile regulile generale: in functie de marimea spatiului, vei avea nevoie de un obiectiv mai wide, sa poti prinde grupuri mai mari si imagine de ansamblu.
Un 15mm ar fi ok, preferabil cu apertura f/2.8 pentru a capta mai multa lumina.
(La nevoie si daca spatiul iti permite sa te indepartezi mai mult de subiecti, chiar si un obiectiv cu focala de 22mm e ok)

Apoi ai nevoie de un 50 sau 70mm, pentru cadrele mai "individuale" (perechi/mini-grupuri de 2-3 persoane, luate in stil portret).

Aceeasi poveste si la obiective.
Ai aceste doua obiective, dar ideal ar fi sa mai ai cate unul identic de rezerva.
Accidente se pot intampla, si pentru circa 800 RON (cam atat costa un obiectiv de genul) poti sa impiedici imortalizarea intregului eveniment.

O sa mai fie nevoie si de un trepied in unele situatii.
Si 2-3 carduri de memorie de macar 32GB.

*****
Iar la modul "neserios" cel mult poti lamuri un prieten bun sa te lase sa faci pozele la petrecerea lui, contra unei sume modice sau gratis, ca sa vezi cum te descurci, sa te initiezi, si sa vezi daca imaginile trase de tine ii multumesc pe clienti.

************

Sa revenim la peisaje.

Pentru peisaje e indicata o focala intre 17 si 35mm, insa la nevoie si 50mm e la fel de binevenita (atata ca va trebui sa te indepartezi mai mult de "subiect").

****************

uite si ce as lua eu concret pana in 3000 RON (un obiectiv vine de la eMAG, aparatul si celalalt obiectiv de la un partener. Nu stiu daca transportul e gratuit)

2 obiective luminoase si de calitate (cu cat f/number-ul e mai mic, cu atat obiectivul capteaza mai multa lumina),
si un aparat entry level, deoarece obiectivele sunt mai importante.
Daca nu ma crezi, iti arat niste teste.

https://www.emag.ro/......DKXGH2BBM/

https://www.emag.ro/......D2KGHMBBM/

https://www.emag.ro/......DF0YDFBBM/

Si pentru trepied n-a mai ramas buget din pacate, dar pentru evenimente gen nunta, sau expuneri lungi in natura, o sa ai nevoie de unul.

CARD DE MEMORIE (! cardurile sunt de la alti parteneri, platesti transport separat.
Cel mai bine cauta card SD sau microSD+adaptorSD la un magazin in orasul tau.
Ca specificatii, e bine sa aiba UHS-I U3 V30, si capacitate, minim 32GB ca sa poti trage si RAW uneori)

poti lua format SD
https://www.emag.ro/......DW5207BBM/

sau microSD + adaptor pentru SD

https://www.emag.ro/......DK084KBBM/

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

De ce buget dispui?

Pentru ca si un aparat de 900 RON poate fi bun pentru un incepator, dar si unul de 1600 RON sau mai mult.

Depinde de bugetul tau si de pretentiile avute.
Fotografia e un hobby scump, daca doresti calitate (cat mai putine aberatii cromatice si cat mai putin zgomot)
si in special fotografie in conditii de lumina scazuta (seara, noaptea, la apus, rasarit, in interioare de biserici, pesteri, muzee sau alte interioare slab iluminate si unde nu e permis sa folosesti blitzul integrat).

Ce scop au fotografiile pe care doresti sa le faci?
Album personal,
partajare pe internet (ex Instagram),
crearea unui portofoliu pentru a avansa in acest domeniu?

Ce domeniu te intereseaza cel mai mult?
Peisaje,
arhitectura urbana,
portrete outdoor,
portret de interior cu lumina suplimentara,
fotografie de produs,
wildlife,
sau altceva?

Doresti sa prelucrezi ulterior imaginile intr-un editor foto, pentru a le face si mai aratoase, sau a corecta contrast, luminozitate, etc?
(in acest caz ar fi ideal sa tragi in format RAW, si ai nevoie si de un card rapid (UHS-I U3 V30), de minim 32GB).

Daca din intamplare te intereseaza peisajele, o sa ai obligatoriu nevoie de un trepied, pentru ca nu poti fotografia cu timpi mari de expunere din mana.

| Petruu07 explică (pentru NLS):

Salut! Stiu ca e un hobby scump. Cel mai mult ma intereseaza peisajele dar pe viitor aș vrea să incerc si la nunți, botezuri. Am un buget de 2500-2700 RON

| NLS a răspuns (pentru Petruu07):

Ca aparat, as merge pe DSLR, mai ales daca ai de gand sa te perfectionezi si sa faci bani din asta.

Canon 4000D, 1150 RON

sau si mai bine

2000D (rezolutie mai mare a ecranului, si 24MP) 1400 RON

Ambele au senzor CMOS in format APS-C (crop), dar pentru inceput e perfect.

Daca vrei sa faci fotografie de nunta la modul serios, trebuie sa investesti mai mult.
Mult mai mult.
Ai nevoie de 2 body-uri (ce te faci daca se strica doamne fereste unicul aparat pe care il ai? crezi ca e suficient sa le dai banii inapoi oamenilor? Iti zic eu ca nu ajunge. Oamenii nu pot gasi pe loc alt fotograf, asa ca daca nu le livrezi produsul finit, e foarte posibil sa te dea in judecata. E fix problema ta cum si de unde faci rost de un aparat inlocuitor).

Ai nevoie de macar 2 obiective fixe (obiectivele cu zoom, mai ales cele cu zoom mare, nu o fera o calitate la fel de buna precum un obiectiv fix).

Nu am experienta in acest domeniu al fotografiei de nunta, dar in principiu sunt valabile regulile generale: in functie de marimea spatiului, vei avea nevoie de un obiectiv mai wide, sa poti prinde grupuri mai mari si imagine de ansamblu.
Un 15mm ar fi ok, preferabil cu apertura f/2.8 pentru a capta mai multa lumina.
(La nevoie si daca spatiul iti permite sa te indepartezi mai mult de subiecti, chiar si un obiectiv cu focala de 22mm e ok)

Apoi ai nevoie de un 50 sau 70mm, pentru cadrele mai "individuale" (perechi/mini-grupuri de 2-3 persoane, luate in stil portret).

Aceeasi poveste si la obiective.
Ai aceste doua obiective, dar ideal ar fi sa mai ai cate unul identic de rezerva.
Accidente se pot intampla, si pentru circa 800 RON (cam atat costa un obiectiv de genul) poti sa impiedici imortalizarea intregului eveniment.

O sa mai fie nevoie si de un trepied in unele situatii.
Si 2-3 carduri de memorie de macar 32GB.

*****
Iar la modul "neserios" cel mult poti lamuri un prieten bun sa te lase sa faci pozele la petrecerea lui, contra unei sume modice sau gratis, ca sa vezi cum te descurci, sa te initiezi, si sa vezi daca imaginile trase de tine ii multumesc pe clienti.

************

Sa revenim la peisaje.

Pentru peisaje e indicata o focala intre 17 si 35mm, insa la nevoie si 50mm e la fel de binevenita (atata ca va trebui sa te indepartezi mai mult de "subiect").

****************

uite si ce as lua eu concret pana in 3000 RON (un obiectiv vine de la eMAG, aparatul si celalalt obiectiv de la un partener. Nu stiu daca transportul e gratuit)

2 obiective luminoase si de calitate (cu cat f/number-ul e mai mic, cu atat obiectivul capteaza mai multa lumina),
si un aparat entry level, deoarece obiectivele sunt mai importante.
Daca nu ma crezi, iti arat niste teste.

https://www.emag.ro/......DKXGH2BBM/

https://www.emag.ro/......D2KGHMBBM/

https://www.emag.ro/......DF0YDFBBM/

Si pentru trepied n-a mai ramas buget din pacate, dar pentru evenimente gen nunta, sau expuneri lungi in natura, o sa ai nevoie de unul.

CARD DE MEMORIE (! cardurile sunt de la alti parteneri, platesti transport separat.
Cel mai bine cauta card SD sau microSD+adaptorSD la un magazin in orasul tau.
Ca specificatii, e bine sa aiba UHS-I U3 V30, si capacitate, minim 32GB ca sa poti trage si RAW uneori)

poti lua format SD
https://www.emag.ro/......DW5207BBM/

sau microSD + adaptor pentru SD

https://www.emag.ro/......DK084KBBM/

| Cksihja a răspuns:

Dacă vrei să înveți să faci fotografii îți recomand să încerci mai întâi un compact, e un aparat mic simplu de începători și te ajută să știi ce vrei de la viitorul tău aparat. În plus e o investiție minimă.