| Ezic a întrebat:

Salut, imi poate recomanda si mie cineva un sistem/laptop asa mai bunicel pana in 2, 000 de lei de preferat de pe eMAG, alte, pc garage.
As cauta eu dar nu ma prea pricep la componente. ( daca se poate sa imi dati si un link va rog )

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Un laptop ca lumea nu găsești în 2000.
Adica găsești, dar niște jucării slabe cu care nu poți face mai nimic în afara de a sta pe Facebook.

Cât despre sistem, nu o sa stau acum sa fac o configurație, însă mâine (cel târziu mâine seara) dacă ai răbdare, va veni una.
In ce programe lucrezi, sau intenționezi sa lucrezi?
Ce monitor ai? (rezoluție, diagonala).
Un singur lucru îți recomand: stai departe de petardele gata asamblate de pe magazinele online.
Daca ar fi bune de ceva, și ar lua toată lumea tot sisteme preasamblate.
Conțin placi de baza cu cel mai slab chipset, HDD uri problematice cu fiabilitate foarte scăzută, si surse ce pot fi folosite de aia cu barba în autobuze prin Anglia (doamne ferește, era doar o comparatie).

| Ezic explică (pentru NLS):

Salut monitorul l-am luat acum 5 zile si este acesta https://altex.ro/......2F39MFUUX/
Si vreau sa il folosesc pentru editare photo am mai avut ul laptop dar saracul a imbatranit si nu mai face fata procesorul ( era un i3-3340 si ceva Intel hd graphics )

| sayWhaaat a răspuns:

Pentru ce o sa utilizezi laptopul? Gaming?

| Ezic explică (pentru sayWhaaat):

Editare photo/video si sa ma mai uit la niste seriale ocazional

| sayWhaaat a răspuns (pentru Ezic):

Ia-l pe cel din primul link atunci, al doilea e prea mult pentru ce ai tu nevoie.

| sayWhaaat a răspuns:

Laptop nu merita la banii aia. In ceea ce priveste sistemele, poti lua ceva cu care poti juca toate jocurile esports ( lol, fortnite, pubg, apex legends, dota, csgo etc ) in conditii optime, dar se chinuie in jocurile noi de dupa 2018: https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-scout/

sau, o varianta mai buna, si cu 400 lei mai scump: https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-phoenix/