| NeXoo a întrebat:

Salut imi poate spune cineva ce este o pompa de circulatie? Terbuie sa stiu pentr corigenta

1 răspuns:
| Gabris77 a răspuns:

Pompa de circulație este parte componenta a sistemului de racire a motorului care are rolul de a asigura circulatia agentului de racire. Aceasta parte componenta a oricarui motor cu combustie interna ajuta la reducerea pierderi de energie prin caldura, de aceea rolul pompei de circulație de a preveni incalzirea este extrem de important. Pompa de circulație este formata dintr-un cilindru din otel si aluminiu gol la interior care contine o spirala cu placute legate de ea.