| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Imi poate spune cineva cum fac sa pun doua hdd-uri intr-un pc sa functioneze? De instalat le pot instala, dar cand pun al doilea imi zice sa dau boot etc, iar cand intru in bios ma pierd. Am bios Acer. Imi puteti da pasii va rog?

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Presupun ca e vorba de doua HDD-uri interne SATA. E destul de simplu, cand adaugi al doilea HDD, trebuie doar sa setezi din BIOS/UEFI ca primul HDD (pe care presupun ca ai deja instalat Windows) sa fie (in continuare) HDD primar de boot. Asta este tot.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru flixbuster):

Imi poti spune unde trebuie sa intru, ce sa fac, etc? Ca eu cum am intrat in bios m-am pierdut total. Da, ambele sunt sata interne.

| NLS a răspuns:

Deci ai o unitate ACER, (ai spus ca ai BIOS ACER, si nu ai laptop).
Cauta tabul (meniul) Boot sau Startup, indiferent daca ai BIOS (interfata clasica) sau UEFI (interfata moderna).
Acolo ar trebui sa gasesti Boot priority order, sau Boot order manager... ceva de genul

Complementar, vezi sa ai setat "UEFI" la UEFI/BIOS Boot Mode
(a doua optiune e "Legacy", pentru compatibilitate cu vechiul standard MBR)