| andreyboss a întrebat:

Imi poate spune cineva daca GPU se poate incinge de la virusi sau windows? Am curatat laptopul si a mers bine pana acum cateva zile. A inceput sa se inchinga placa video, se poate inchinge de la drivere?

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

De la drivere nu.
din cauza ca nu are pasta termica, sau ca e uscata...da.
din cauza ca ventilatorul e obturat cu scama si praf de asemenea.
placa video de asemenea se incalzeste cand e solicitata cu jocuri, insa nu atat de tare incat sa fie motive de ingrijorare.

| andreyboss explică (pentru gelu1970):

Asta stiu si eu dar in standby sa fie la 80 grade deja e foarte rau. As vrea sa pun pasta da nu am umblat pana acum la placa video la laptopuri si mi-e cam frica ca nu am asa multa experienta iar daca il duc la un service ( l-am dus acum 3 luni la curatat si schimbat pasta ) nu fac nimic, iar vreun service care sa ofere garanatie nu este in oras la mine si sa il trimit la service-ul Acer ma costa de 3 ori mai mult si am avut un pr care l-a primit inapoi spart din cauza firmei de curierat si totusi era platit ca fiind fragil iar firma de curierat nu isi asuma nimic din cele intamplate

| mihai69 a răspuns (pentru andreyboss):

Dacă l-ai „curățat" singur, poate chiar l-ai CURĂȚAT. De tot.
E posibil să fi făcut o eroare care nu mai permite să se facă transferul termic eficient și de aia se încinge. Dacă nu-l dai pe mâna unui specialist, în curând se va arde ceva pe-acolo și te poți... pe el.

| gelu1970 a răspuns (pentru andreyboss):

Nu e vorba de garantia a ceea ce iti fac cei de la service, ci de seriozitate. daca spui ca l-ai dus acum trei luni, presupun ca ti-au schimbat si pasta termica. problema e sa iti fii pus cantitatea optima. eu am vazut "tehnic" ce a pus pasta pe un procesor de parca a pus crema pe dobos. de aceea, nu stiu sigur de ce laptopul tau ajunge la 80 de grade.
poate ca ventilatorul nu functioneaza cum trebuie sau e defect. poti avea multa scama in gurile de expulzare a aerului cald. poti avea pe micro multa pasta sau din contra, insuficienta. daca vrei il ambalezi asa cum trebuie, si mi-l trimiti mie. insa o sa stai fara laptop in jur de 10-14 zile.
in caz contrar te sfatuiesc sa il duci intr-un loc unde sa ai certitudinea ca ti-l pune la punct asa cum trebuie.
bafta.