| GeorgeGange a întrebat:

Îmi poate spune cineva daca procesorul i3 8100 face bottleneck plăcii video Inno3D GeForce GTX 1060 iChill X3 V2 6GB căci vreau să îmi cumpăr un PC.

1 răspuns:
| Andrewquq a răspuns:

Bottleneck ul înseamnă doar că nu toate componentele tale sunt in echilibru; asta nu înseamnă că dăunează in vreun fel. Am avut și eu aceeași dilemă și am întrebat un tehnician: el mi-a spus sa nu îmi fac grij, îmi pot lua cea mai noua placă video, procesorul meu o va solicita in limitele puterii sale;
Eu am un i3 de acum 3-4 ani împreună cu un 1050Ti. Merg perfect chiar și în jocurile noi.
Nu te grăbi să îți iei un alt calculator. Întreabă-te mai întâi de ce vrei unul nou; și daca scopul și investiția merită; ce vei face mai departe cu el? Va fi doar o alta piesa de mobilier folosita pentru jocuri și ceva filme?
Eu am un PC asemănător: 6 GB RAM, 1050Ti și un i3. Nu am întâmpinat vreun task sau proces care să meargă încet sau sa se blocheze. Menționez că editez fotografii și randez video cu acest sistem.